مقالات

جاروبرقی صنعتی چیست و چگونه کار میکند؟

جاروبرقی صنعتی چیست و چگونه کار میکند؟

 

شاید برخی گمان کنند طرز کار جاروبرقی صنعتی، نیمه صنعتی، تجاری و خانگیی با یکدیگر تفاوت داشته باشد اما نحوه عملکرد تمام انواع جاروبرقی یکسان است. تفاوتی که انواع جاروبرقی با یکدیگر دارند در ساختار بدنه، قدرت و سرعت مکش، نوع سیستم فیلتراسیون و ظرفیت مخزن می باشد و طرز کار جاروبرقی صنعتی جمع کننده مواد شیمیایی با نحوه کار جاروبرقی آب و خاک یا جارو برقی آب و خاک تفاوتی ندارد.پرگاس صنعت قصد داره در این مقاله شما را همراهی کند.

جاروبرقی صنعتی چیست؟

قوی ترین نوع جارو برقی ها ، جارو های صنعتی می باشند که با در نظر گرفتن به ویژگی های کارخانه های صنعتی و زباله ها و آلودگی های که قرار است در درون آن ها مکش شوند طراحی و ساخته و تولید شده اند. در حقیقت جارو برقی صنعتی دستگاهی می باشد که همه ی کثیفی ها و زباله ها را در محل های صنعتی یا نیمه صنعتی پاک و تمیز می کند. جاروبرقی صنعتی در قیاس با جاروبرقی  خانگی، قطعا مغایرت هایی دارد به این جهت که آلودگی که در خانه ها وجود دارد با آلودگی هایی که در کارخانه ها و مکان های صنعتی وجود دارد بسیار فرق دارد بنابراین بایستی جاروبرقی هایی که در هر مکان یعنی خانه و کارخانه استفاده می شود با هم فرق داشته باشند. از سوی دیگر، به دلیل این که آلودگی ها در مکانهای مختلف صنعتی و کارخانه های مختلف با هم فرق دارد، پس به این دلیل کاملا عادی است که گونه و نوع جاروبرقی صنعتی هم با همدیگر اختلافاتی  در اندازه تعداد موتور، نیروی موتور، توان کشیدن و غیره داشته باشند. جاروبرقی های صنعتی نسبت به بازده و قدرت آنها، قیمتهایشان متفاوت است در زمان خریداری جاروبرقی صنعتی، بایستی به قیمت و برند و مارک جارو برقی توجه کنید تا بتوانید بهترین برند جاروبرقی صنعتی را با بهترین قیمت برگزینید که دوام بیشتر و عملکرد بهتر داشته باشد.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :نظافت و شستشو با تجهیزات نظافت صنعتی

جاروبرقی های صنعتی شامل یک محفظه است که داخل آن به وسیله ی یک مکنده، خلا به وجود می آید که باعث می شود زباله، به درون محفظه جاروبرقی صنعتی جذب شود و به علت تفاوت فشار میان هوای درون محفظه و هوای بیرون آن، آلودگی ها از خارج مخزن به درون آن می روند و به این شکل، آشغال  و زباله ها در درون محفظه می مانند. جارو برقی صنعتی به غیر از این که برای از بین بردن کثیفی ها و جمع کردن زباله ها به کار می رود به علاوه می تواند به علت داشتن ظرفیت بسیار زیاد محفظه و نیروی بیش از حد که دارد، می تواند حجم زیادی از مواد را انتقال دهد و به این شکل برای جابه جا کردن مواد در صنعت نیز به کار می رود.

جاروبرقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

  1. پمپ مکش
  2. موتور
  3. مخزن
  4. فیلتراسیون
  5. خرطومی (نازل)
طرز و نحوه کار مکنده کامیونی با نحوه کار هر جاروبرقی دیگری یکسان است
مکنده ماشینی

تاثیر این اجزا در طرز کار جاروبرقی صنعتی چیست؟

بعضی از افراد گمان می کنند تنها اجزایی که در طرز کار جاروبرقی تاثیر گذار است پمپ می باشد. این باور اشتباه بوده و در ادامه به توضیح تاثیر هر یک از این قطعات در طرز کار جاروبرقی صنعتی پرداخته شده است.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :جاروبرقی آب و خاک و نظافت انواع سطوح

پمپ مکش

پمپ مکش وظیفه تخلیه هوای موجود در مخزن را دارد، عملکرد پمپ به این صورت می باشد که هوای درون مخزن توسط پمپ تخلیه می گردد و یک خلا نسبی درون جاروبرقی به وجود می آید، اختلاف فشار ایجاد شده بین هوا بیرونی و مخزن باعث می شود هوای بیرونی با قدرت به سمت درون مخزن منتل شود تا این اختلاف فشار از بین برود و این امر موجب می گردد ذرات موجود در نزدیکی لوله خرطومی نیز به داخل کشیده شوند. پمپ به طور کلی در سه نوع سانتریفیوژال، ساید چنل و ونتوری طراحی شده است.

موتور جاروبرقی

موتور سیستم تامین کننده و محرک پمپ می باشد که در نوع توربینی و کلکتوری طراحی شده است. به بیان ساده موتور کلکتوری برای انتقال انرژی الکتریکی از ذغال بهره می گیرد، صفحات ذغالی بعد از مدتی استفاده اصطلاحاً داغ می گردد و موجب بالا رفتن دمای دستگاه می گردند. در صورت استفاده مداوم از جاروبرقی که به موتور کلکتوری مجهز است، موتور جاروبرقی از بین می رود.
موتور توربینی برخلاف موتور کلکتوری از ذغال استفاده نمی کند و با بهره گیری از القای مغناطیسی انتقال انرژی را انجام می دهد. به همین دلیل جاروبرقی های مجهز به این موتورها معروف به جاروبرقی های دائم کار هستند. موتور وظیفه تحویل دادن انرژی لازم پمپ برای ایجاد مکش را بر عهده دارد. می توان بیان کرد که در صورت نبود موتور هیچ گونه فعالیتی انجام نمی شود و موتور در نحوه و طرز کار جاروبرقی یا مکنده صنعتی مانند دیگر جاروبرقی ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

فیلتراسیون

ذراتی که به همراه هوا به داخل مخزن مکش می شوند در صورت عدم وجود نگهدارنده ای از طریق پمپ دوباره به محیط باز می گردند، این امر شاید در نگاه اول ایرادی نداشته باشد اما به مرور زمان باعث استهلاک پمپ می گردد. به همین منظور در مخزن فیلتر هایی تعبیه شده تا از خروج دوباره این ذرات به محیط و افزایش استهلاک پمپ جلوگیری کند.

فیلتر جاروبرقی صنعتی به این گونه در نحوه عملکرد تاثیر گذار است که از خروج ذرات جلوگیری می کند
فیلتر های مختلف جاروبرقی

خرطومی

نازل، لوله، خرطومی همگی نام های قسمتی از جاروبرقی هستند که به کمک آن و خلا ایجاد شده جاروبرقی ذرات را مکش می کند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد مرتکب آن می گردند در نظر نگرفتن اهمیت خرطومی مناسب جاروبرقی است. در صورتی که لوله جاروبرقی قطر بالایی داشته باشد اما پمپ جاروبرقی قدرتمند نباشد، قدرت مکش جاروبرقی کاهش می یابد. در صورتی که لوله قطر کمی داشته باشد و پمپ قدرتمند باشد، هوای کافی برای خنک شدن به پمپ نمی رسد.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :راهنمای نظافت محل کار و محیط اداری

برای به سر انجام رساندن کار نازل های گوناگونی طراحی شده اند که در نحوه و طرز کار جاروبرقی تایر گذار می باشند.
نازل های گوناگون یک جاروبرقی

نحوه و طرز کار جاروبرقی صنعتی و دیگر جاروبرقی ها

با توجه به توضیحات و عملکرد هایی که از اجزا جاروبرقی ذکر شده می توان نحوه و طرز کار جاروبرقی را این گونه بیان نمود:

  1. موتور انرژی لازم برای پمپ مکنده را فراهم می کند.
  2. پمپ مکنده با مکش هوای موجود در مخزن و انتقال آن به محیط خارج، یک خلا نسبی ایجاد می نماید.
  3. هوا به همراه ذرات دیگری که در روبروی نازل هستند به درون مخزن کشیده می شوند تا فشار مخزن را متعادل کنند.
  4. فیلتر های موجود از خروج دوباره ذرات ریز جلوگیری می نمایند.
  5. طرز کار تمامی جاروبرقی ها اعم از خانگی، تجاری، نیمه صنعتی، صنعتی و… به همین منوال است.

کدام جاروبرقی با کدام ویژگی مناسب کسب و کار من است؟

همانطور که در مقاله بالا اشاره شد، تفاوت جاروبرقی ها در طرز کار جاروبرقی صنعتی یا نیمه صنعتی نیست و در ویژگی هایی همانند ساختار بدنه، قدرت و سرعت مکش، نوع سیستم فیلتراسیون و ظرفیت مخزن می باشد.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید . اگر سوال انتقاد و یا پیشنهاد دارید میتونید در بخش دیدگاه پرگاس صنعت مطرح کنید . شرکت پرگاس صنعت همواره به دنبال ارائه محصولات با کیفیت و تضمین دار می باشد . اگر به دنبال تضمین و خدمات پس از فروش هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه پرگاس صنعت دیدن فرمایید همچنین اگر به دنبال خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات صنعتی , تجهیزات بیمارستانی و یا تجهیزات ورزشی هستید حتما با کارشناسان فروش پرگاس صنعت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *