مقالات

راهنمای نظافت محل کار و محیط اداری

راهنمای نظافت محل کار و محیط اداری

همواره نظافت محل کار از اهمیت بالایی برخوردار است. تمیزی و نظافت محل کار موجب ایجاد عملکرد مثبت کارکنان و افزایش رضایتمندی آن ها می شود.اهمیت نظافت محیط کار به حدی بالا است که در صورت درست انجام شدن آن، زمینه ساز قرارداد های با ارزش و پیشرفته خواهد بود. همچنین توجه به این مسئله داشته باشید، زمانی که افراد و مشتریان وارد محل کارتان می شوند، با دیدن ظاهر تمیز و بدون آلودگی محل کارتان، احساس خوشایندی می گیرند. توجه داشته باشید که تنها نظافت داخل محل کار کافی نمی باشد و باید نظافت تمام فضا از جمله آسانسور ها، راهرو ها، سرویس های بهداشتی و … را در نظر بگیرید.پرگاس صنعت قصد داره در این مقاله شما را همراهی کند.

راهکار های نظافت محیط کار

روش ها و راهکار های مختلفی جهت نظافت محل کار وجود دارد. یکی از راهکار هایی که در گذشته مرسوم بوده است، استفاده از روش های سنتی می باشد. در روش سنتی کاربر بدون در نظر گرفتن میزان مصرف آب و مواد شوینده نظافت را انجام می دهد. به همین دلیل به خصوص در محیط های بزرگ میزان آب هدر رفته بسیار بیشتر بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات، بکارگیری از تجهیزات نظافتی بسیار مرسوم می باشد مخصوصا در محیط های بزرگ که نظافت آن ها سخت تر است. در محیط کار نیز دیگر از روش های سنتی برای نظافت استفاده نمی کنند و فقط با خرید یک یا چند دستگاه، تا چندین سال راحتی کاربران خدماتی و تمیزی محیط را تضمین می کنند.

مشکلات نظافت سنتی محیط کار

با گذشت زمان افراد به این نتیجه رسیدند که به کارگیری از روش های سنتی برای نظافت محل کار به دلیل مشکلات و مسائلی که ایجاد می کند راهکار مفید و ارزشمندی به شمار نمی رود. به طور مثال برای نظافت سطوح کف پس از شستشو لازم بود که بالافاصله سطح خشک شود، وگرنه برای افرادی که در حال عبور بودند مشکلاتی از جمله لیزخوردگی، سقوط و … ایجاد می شد. از دیگر مشکلات نظافت سنتی می توان به عدم دسترسی آسان به فضا هایی که ارتفاع زیادی دارند اشاره کرد.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :نظافت و شستشو با تجهیزات نظافت صنعتی

نظافت مکانیزه محیط کار

با پیشرفت روز به روز تجهیزات و دستگاه های نظافتی و افزایش بکارگیری از آن ها به صورت مکانیزه نظافت محل کار آغاز می شود. در نظافت مکانیزه به جای صرف انرژی و زمان زیاد، از تجهیزات نظافت مکانیزه استفاده می شود. انواع مختلفی از دستگاه های نظافت مکانیزه اعم از اسکرابر، واترجت و… برای نظافت محل کار ارائه شده اند. کاربر با این دستگاه ها می تواند نظافت تمام محیط را با کیفیت بالا انجام دهد. نتیجه ای که دستگاه های نظافت مکانیزه ایجاد می کنند نسبت به روش های سنتی، بسیار ایده آل و مناسب است.

چک لیست نظافت محل کار و ساختمان اداری

اغلب ما مدت زیادی را در ساختمان های اداری و محل کار مشغول به انجام کار و فعالیت هستیم. این محیط ها به دلیل تردد و استفاده مکرر افراد و کارمندان مختلف با آلودگی های گوناگونی در ارتباط بوده و نیازمند نظافت های دوره ای می باشند. مشخص کردن فعالیت های نظافت دوره ای در چنین محیط هایی از اهمیت بالایی برخوردار است. این لیست فعالیت نظافتی را چک لیست نظافت محل کار می نامند. در محیط های اداری داشتن و بهره گیری از چنین چک لیست نظافتی میتواند به مشخص بودن وظایف نیروی خدماتی در محل کار، سرعت گرفتن نظافت و رسیدگی منظم به حفظ بهداشت در قسمت های مختلف محیط اداری می انجامد. این دسته از فعالیت ها و چک لیست نظافت محل کار به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه صورت می گیرد.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت : جاروبرقی آب و خاک و نظافت انواع سطوح

دستورالعمل مکانیزه نظافت محل کار

برای فراهم شدن محیط کاری تمیز و پاکیزه با استانداردهای لازم تدوین دستورالعمل های جامع و هم چنین استفاده از دستگاه های نظافت مکانیزه بهترین راهکار به شمار می آید که در ادامه بندهای آن ذکر می گردد:

مرحله اول نظافت مکانیزه محل کار و ساختمان اداری

اولین مرحله از دستورالعمل نظافت محل کار نظافت کامل محوطه داخلی ساختمان می باشد. نظافت محوطه داخلی شامل نظافت اتاق ها، سالن های لابی، راهرو ها، راه پله، نمازخانه، آسانسور و همه بخش های متفاوت در داخل ساختمان می باشد. به منظور نظافت فضای داخلی محل کار بهتر است مراحل زیر طی شود:

دستورالعمل نظافت محل کار و نمازخانه۱) نظافت نمازخانه

از مهم ترین اماکنی که در معرض آلودگی است، نمازخانه شرکت ها و محل کار است. به منظور نظافت نمازخانه می توان از جاروبرقی برای جاروب کامل سطوح هموار و ناهموار در نمازخانه بهره جست. در اماکن وسیعی که نمازخانه آن ها بسیار بزرگ است نیز می توان از دستگاه سوییپر به منظور جاروب و نظافت کامل سطوح بهره جست.

۲) دستورالعمل نظافت محل کار و راهرونظافت راهرو

به منظور پاکسازی راهرو در ادارات می توان از تجهیزات دستی مانند ترولی نظافتی بهره برد. استفاده از ترولی های با کیفیت سهولت کاربری را به همراه خواهد داشت؛ اما به منظور بهینه تر شدن فرآیند نظافت و کاهش زمان و مزاحمت نظافت و شستشو، بهتر است از تجهیزات نظافت مکانیزه محل کار بهره برد. استفاده از اسکرابر به منظور شستشوی راهرو در ادارات و محل کار بسیار کاربردی است. برای راهرو های باریک می توان از اسکرابر دستی استفاده کرد اما به منظور بهینگی شستشوی کفپوش ها در راهرو ها، می توان از اسکرابر سرنشین دار بهره جست.

۳) دستورالعمل نظافت محل کار و اتاقشستشو و نظافت لابی و اتاق ها

به منظور نظافت در داخل اتاق ها می بایست از انواع جاروبرقی ها (بسته به سطح تحت نظافت) بهره گرفت. در ادامه نظافت اتاق می توان به منظور نظافت میز و شیشه ها از تجهیزات نظافت مکانیزه محل کار دیگری کمک گرفت. برای شستشوی شیشه ها به طور تخصصی می توان از نماشوی داخلی کمک گرفت. یکی دیگر از دستگاه هایی که برای شستشوی شیشه پنجره و میز ها مناسب است، دستگاه بخارشوی است. به منظور نظافت شیشه و سطوح صیقلی به صورت دستی نیز می توان از تجهیزات نظافت شیشه که شامل کیت تخصصی شیشه و تنظیف های گوناگون است، استفاده نمود.

۴) دستورالعمل نظافت محل کار و راه پلهنظافت راه پله

به منظور شستشوی راه پله ها می توان از کاربردی ترین و تخصصی ترین دستگاه نظافتی مخصوص شستشوی پله استفاده نمود. موتور اسکرابر یا همان اسکرابر چند منظوره از تجهیزاتی است که می توان با آن در ساده ترین حالت راه پله ها را شستشو داد. از تجهیزات ترولی و بخارشوی نیز می توان به منظور شستشو و ضدعفونی نرده در راه پله ها استفاده نمود.

۵)دستورالعمل نظافت محل کار و آسانسور نظافت آسانسور

مناسب ترین دستگاه برای شستشو و نظافت داخل و درب بیرونی آسانسور بخارشوی می باشد. سیستم پاشش بخار در دستگاه بخارشوی موجب از بین رفتن رد و آثار آلودگی می شود. همچنین با استفاده از بخارشوی مجهز به سیستم مکش می توان از لک زدن آیینه ها و دیگر سطوح صیقلی داخل آسانسور جلوگیری نمود. علاوه بر روش مکانیزه نظافت آسانسور می توان از تجهیزات ترولی نظافتی نیز برای رفع آلودگی در آسانسور استفاده کرد. از جاروبرقی  نیز می توان به منظور جمع آوری زباله های موجود در داخل آسانسور استفاده نمود.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت : همه چیز درباره ی دستگاه واترجت

 

مرحله دوم نظافت مکانیزه محیط اداری و کار

نظافت و شستشوی سطوح داخلی در محل کار اولین بند از دستورالعمل نظافت محیط کار است و دومین بند نیز بر شستشوی سطوح بیرونی تاکید دارد. نظافت اماکن بیرونی محیط کار شامل بهبود زیبایی محیط خارجی ساختمان می شود. همچنین عمر مفید تجهیزات بیرونی ساختمان ها افزایش می یابد و در نتیجه آن هزینه های ناشی از تعمیرات تجهیزات بیرونی نیز کاهش خواهد یافت. در ادامه تجهیزاتی که قابل استفاده برای شستشوی سطوح بیرونی محیط کار می باشند بررسی شده است:

نظافت صنعتی۱) شستشوی حیاط و تجهیزات

از مهم ترین نکاتی که در نظافت محل کار باید مورد توجه قرار گیرد، نظافت و پاکیزگی محیط بیرونی و ورودی ساختمان می باشد. شستشوی کف حیاط و رفع آلودگی های سطحی یا عمیق، شستشوی تجهیزات موجود در حیاط مانند (نرده ها، صندلی ها و…) همگی مصداق شستشوی محوطه ورودی و بیرونی ساختمان محل کار می باشند. از کاربردی ترین تجهیزات برای شستشوی حیاط و محوطه بیرونی ساختمان، دستگاه واترجت می باشد. همچنین می توان از دستگاه های سوییپر برای جاروب محوطه بیرونی بهره جست. از تجهیزات نظافت دستی می توان به ترولی های قدرتمند و با کیفیت اشاره نمود که با استفاده از آن ها در ترکیب با مواد شوینده می توان به بهترین نحو حیاط و تجهیزات را شستشو داد.

نماشویی و نظافت صنعتی۲) نماشویی

شستشوی نمای ظاهری ساختمان و همچنین شیشه های بیرونی موجب بهبود ظاهر ساختمان  می گردد. نمای بیرونی ساختمان های اداری که در شهر های بزرگ قرار دارند همواره در معرض آلودگی و دوده می باشند. نظافت و شستشوی مداوم ظاهر ساختمان ها با دستگاه واترجت به سادگی انجام پذیر است. همچنین می توان با استفاده از تجهیزات نظافت مکانیزه محل کار تخصصی تری مانند نماشوی ها به شستشوی نمای ظاهری و شیشه ساختمان محیط کار پرداخت. در نواحی که دسترسی دشوار است می توان به سادگی با تنظیف های با کیفیت و مواد شوینده به شستشوی نمای ساختمان پرداخت.

نظافت صنعتی پارکینگ۳) نظافت و شستشوی پارکینگ

از پرتردد ترین اماکن در هر ساختمانی پارکینگ آن مجتمع می باشد. به منظور نظافت پارکینگ محل کار می توان از تجهیزات نظافت مکانیزه محل کار متعددی استفاده نمود. از سوییپر های سرنشین دار می توان برای جاروب سطوح هموار استفاده کرد. سپس می توان با استفاده از دستگاه های اسکرابر سرنشین دار به سادگی سطوح کف را شستشو داد. به طور کلی بهترین تجهیزات برای نظافت پارکینگ سوییپر و اسکرابر می باشند اما از مواد شوینده نیز می توان به منظور شستشوی سطوح استفاده کرد. علاوه بر این می توان از مواد شوینده به منظور حذف رد لاستیک در پارکینگ ها نیز استفاده نمود.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید . اگر سوال انتقاد و یا پیشنهاد دارید میتونید در بخش دیدگاه پرگاس صنعت مطرح کنید . شرکت پرگاس صنعت همواره به دنبال ارائه محصولات با کیفیت و تضمین دار می باشد . اگر به دنبال تضمین و خدمات پس از فروش هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه پرگاس صنعت دیدن فرمایید همچنین اگر به دنبال خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات صنعتی , تجهیزات بیمارستانی و یا تجهیزات ورزشی هستید حتما با کارشناسان فروش پرگاس صنعت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *