مقالات

3 عامل موثر در قدرت مکش جاروبرقی صنعتی

3 عامل موثر در قدرت مکش جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی دستگاه نظافتی است که در انواع محیط های تجاری و خانگی استفاده می شود، جارو برقی ها به سه دسته تجاری، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم می شوند. برای مثال از جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی برای جابجایی مواد شیمیایی یا جمع آوری زباله های تر و خشک استفاده می شود. با این که هرکدام از جاروبرقی ها عملکرد متفاوتی دارند اما نحوه عملکرد همه آن ها به این صورت است که، با ایجاد یک خلا نسبی در قسمت مخزن، یک فشار منفی درون مخزن ایجاد می شود، هوا به درون لوله کشیده شده و عمل مکش رخ می دهد. قدرت مکش جاروبرقی صنعتی به عواملی همچون قدرت موتور مکنده، فیلتراسیون، نوع موتور و… بستگی دارد.پرگاس صنعت قصد داره در این مقاله شما را همراهی کند.

نوع، تعداد و قدرت مکش جارو برقی

قدرت مکش جاروبرقی صنعتی به عواملی همانند نوع و تعداد آن بستگی دارد، در جاروبرقی های تجاری از پمپ سانتریفیوژال استفاده می شود که به خوبی پاسخگوی نظافت محیط های تجاری و مسکونی می باشد. قدرت مکش جاروبرقی نیمه صنعتی به دلیل بهره گرفتن از پمپ های تقویت شده سانتریفیوژال، قدرت مکش بالاتری نسب به نوع تجاری دارا است، اما قوی ترین قدرت مکش برای پمپ های ساید چنل است که در مدل های صنعتی جاروبرقی به کار گرفته می شود.

  • اساس کار پمپ سانتریفیوژال بر مبنای نیروی گریز از مرکز می باشد، این پمپ ساختاری حلزون مانند داشته که در این محور دوار پره هایی قرار گرفته است. در این پمپ، هوای بیرون به خارج فرستاده می شود و به همین دلیل مواد به سمت درون مخزن کشیده می شوند. نهایت قدرت مکش در پمپ سانتریفیوژال ۲۰۰ متر مکعب است و توانایی ایجاد خلا در این پمپ ها تا ۲۵ درصد می رسد.
  • در پمپ مکش ساید چنل، هوا از طریق کانال بیرونی به پمپ وارد می شود، هوای محبوس توسط پره ها به حرکت درآمده اما به هوا اجازه خروج داده نمی شود که این امر موجب ایجاد خلا شده و مکش مواد بیرونی شروع می شود. در این پمپ ها صدای ایجاد شده بسیار پایین است و توانایی ایجاد خلا از۳۰ تا ۶۰ درصد را دارا هستند.

قدرت مکش جارو برقی بر اساس پارامتر فشار میلیمتر بر آب بیان می شود. این پارامتر مشخص می کند که جاروبرقی آب را حداکثر از چه ارتفاعی می تواند مکش کند، در دستگاه های تجاری این بیشینه به ۲۳۰۰ (MMH20) می رسد، این در حالی است که در جاروبرقی صنعتی این بیشینه به ۶۰۰۰ (MMH20) نیز می رسد. سرعت مکننده جاروبرقی نیز یکی از فاکتور های مهم و تاثیر گذار بر قدرت مکش جاروبرقی است.این پارامتر که بر اساس مترمکعب بر ساعت تعریف می شود و همانطور که از نامش پیدا است بیانگر سرعت مکش، توسط مکننده است.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :جاروبرقی صنعتی چیست و چگونه کار میکند؟

جاروبرقی نیمه صنعتی در محیط تجاری

فیلتراسیون

وجود فیلتر در جاروبرقی صنعتی به دلیل جلوگیری از ورود گرد و غبار به پمپ و جلوگیری از خارج شدن ذرات از خرطومی جاروبرقی، ازاهمیت بالایی برخوردار است. بعد از گذشت زمانی این فیلتر ها از گرد و غبار اشباع می شوند و باید آن ها را تخلیه کرد، در صورت تخلیه نکردن به موقع سرعت مکش جاروبرقی به مرور زمان کاهش پیدا می کند. برای تخلیه گرد و غبار در جارو برقی های صنعتی که دسترسی به فیلتر ها در آن ها آسان نیست، چندین روش لحاظ شده است که در زیر به بعضی از آن ها پرداخته شده است.

  • سیستم تکاننده دستی ساده ترین روش خارج کردن گرد و غبار از فیلتر ها است، یک اهرم در روی دستگاه تعبیه شده است که با تکان دادن آن گرد و غبار فیلتر را به درون مخزن فرو می ریزد.
  • سامانه اتوماتیک به صورت خودکار برنامه ریزی شده است تا در بازه زمان های تعیین شده به صورت خودکار عمل نظافت فیلتر را انجام دهد و نیازی به هیچ گونه دخالتی توسط کاربر وجود ندارد.
  • سیستم PN که برای فیلتر های کاتریجی کاربرد دارد. در این نوع نظافت فیلتر دستگاه در طی بازه زمانی های مشخص جریان هوایی را در خلاف جهت اصلی وارد می کند که باعث می شود گرد و غبار از فیلتر کارتریجی خارج شوند. این جریان هوا توسط یک کمپرسور هوای بیرونی به وجود می آید.

نوع موتور

موتور به صورت مستقیم در قدرت مکش جاروبرقی تاثیر ندارد اما در جاروبرقی های نیمه صنعتی و صنعتی از موتور توربینی استفاده می شود که به آن موتور دائم کار نیز گفته می شود، در این موتور ها به دلیل عدم استفاده از زغال ،موتور داغ نمی کند و می توان به صورت شبانه روز بدون هیچ گونه آسیبی از آن استفاده نمود. با توجه به این نکته و افزایش زمان کارکرد، به صورت جانبی بر قدرت دستگاه تاثیر می گذارد.

موتور جاروبرقی

 

موتور جارو برقی در دو نوع کلکتوری و توربینی وجود دارد که از موتور های کلکتوری بیشتر در جارو برقی های خانگی استفاده می شود.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :جاروبرقی آب و خاک و نظافت انواع سطوح

 

با توجه به گفته های بالا می توان عواملی که بر افزایش قدرت مکش جاروبرقی تاثیر دارند را ملاحظه کرد، اما عواملی همچون وجود حفره در خرطومی جارو برقی، گرفتگی خرطومی، عدم اتصال مناسب خرطومی با دستگاه و … به صورت جانبی بر قدرت مکش جاروبرقی تاثیر منفی می گذارند. کسب و کار ها باید با توجه به نیاز خود و دانش کافی از عملکرد های جاروبرقی ها، جارو برقی مناسب کار خود را انتخاب نمایند. برای مثال برای جابجایی مواد سنگین نمی توان از جاروبرقی با توان مکشی معادل ۲۰۰۰ (Mmh2o) استفاده نمود یا برای مکان هایی که امکان اشتعال وجود دارد حتما باید از جاروبرقی ها ضد اشتعال استفاده کرد.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید . اگر سوال انتقاد و یا پیشنهاد دارید میتونید در بخش دیدگاه پرگاس صنعت مطرح کنید . شرکت پرگاس صنعت همواره به دنبال ارائه محصولات با کیفیت و تضمین دار می باشد . اگر به دنبال تضمین و خدمات پس از فروش هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه پرگاس صنعت دیدن فرمایید همچنین اگر به دنبال خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات صنعتی , تجهیزات بیمارستانی و یا تجهیزات ورزشی هستید حتما با کارشناسان فروش پرگاس صنعت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *