مقالات

کاربرد بالابر پشت کامیونی و انواع آن ها

کاربرد بالابر پشت کامیونی

 کاربرد بالابر پشت کامیونی  و انواع آن ها

مدل های متعددی از سکوهای هوایی سوار بر کامیون وجود دارد. به همین دلیل دانستن مدل ها، کاربردها، انواع مختلف تجهیزات و ویژگی های فنی آن ها مهم است.

بالابر های پشت کامیونی، سکو هایی برای بالابر بردن افراد هستند که می‌توانند روی کامیون، وانت و یا هر نوع وسیله نقلیه دیگری نصب شوند. زیبایی بالابرپشت کامیونی ، تنوع وسیع مکان هایی است که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، در حالی که انواع مختلف بالابر، عملکردهای متفاوتی را ممکن می‌سازد که برای جابه جایی های طولانی و کار در ارتفاع کاربرد دارد.
این بالابرها در ۳نوع آکاردئونی و تلسکوپی و مفصلی تلسکوپی موجود هستند .

 

بالابر آکاردئونی

 

مشخصات فنی بالابر پشت کامیونی

هنگام جستجوی سکوی هوایی سوار بر کامیون، ایمنی بسیار مهم است. این نوع بالابر پایداری بسیار خوبی را ارائه می دهد، زیرا وزن پلت فرم (سکو بالابر)به آن کمک می کند. قبل از اینکه بوم مکانیکی بالا برود، تثبیت کننده های هیدرولیک برای افزایش پایداری باز می شوند و دستگاه کاملاً ایمن می شود.

در واقع، پایداری و تطبیق پذیری یکی از اصلی ترین ویژگی هایی است که همیشه باید در هنگام انتخاب بالابر پشت کامیون، صرف نظر از زمینه ای که قصد کار در آن را دارید، در نظر گرفت. بدیهی است که دریافت مشاوره خوب مهم است و کارشناسان ما در شرکت پرگاس میتوانند برای هر نیاز به شما عزیزان کمک کنند.

 

کاربرد بالابر پشت کامیونی

سکوهای هوایی سوار بر کامیون را می توان در مکان ها و زمین های  مختلف مورد استفاده قرار داد، زیرا برای همه انواع سایت های ساختمانی عالی هستند، در ساخت و ساز، نگهداری روشنایی و مناطق سبز عالی هستند و به طور کلی قادر به بلند کردن وزن بین 120تا 400کیلوگرم هستند. سکوهای هوایی سوار بر کامیون ماشین های مناسبی برای کار در محیط های باز و بسته هستند، مانند:

– سایت های ساختمانی

– نمای ساختمان

– تاسیسات صنعتی

– فعالیت های ساختمانی

– کار تخریب

– نگهداری

– مدیریت فضا های سبز

– هرس درختان

– تیر برق ها

– نصب و راه اندازی سیستم های نظارت تصویری

 

انواع و کاربرد بالابر پشت کامیونی

بالابر پشت کامیونی تلسکوپی

این بالابر دارای محبوبیت زیادی به علت سرعت در استفاده بوده است. دلیل اینکه این بالابر را تلسکوپی می نامند بازوهای فولادی آن بوده که از داخل هم مانند تلسکوپ بیرون میایند . این نوع بالابر در ارتفاع های زیاد مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده از آن اسان بوده . بعضی از این بالابرها دارای یک بازوی فلای بوم یا جیب می باشند که باعث افزایش قدرت مانور این بالابرها میشود.

این نمونه از بالابر ها دارای چند بازو یا بوم بوده که لولا یا مفصل به اپراتور این امکان را میدهد از بین موانع مختلف عبور کند و همچنین به نقاط کور دسترسی پیدا نماید. این نوع بالابر های پشت کامیونی چند منظوره برای دسترسی جاهای تنگ و دشوار بسیار مناسب می باشند.البته این نمونه از سکوهای بالابر در جهان به Z سیستم نیز معروفن.

بالابر پشت کامیونی تلسکوپی در دو حوزه برتری دارد و بهتر عمل می کند : ارتفاع و ثبات. طراحی این مدل که هر قسمت از بوم ها به کمک جک هیدرولیکی در درون یکدیگر باز و یا بسته می شوند، به این معنی است که به طور کلی مکانیزم تلسکوپی ( لیفت تلسکوپی ) بسیار پایدار و ثابت خواهد بود و بوم های درون هم یکدیگر را تقویت می کنند.

بالابر تلسکوپی
مطلب پیشنهادی:انواع بالابر و کاربرد آن ها چیست؟

 

بالابر پشت کامیونی تلسکوپی

این بالابرها دارای بازوی ابتدایی مفصلی بوده و بوم نهایی آن تلسکوپ دارد و قدرت مانور این بالابرها بسیار زیاد است و میتوانند موانع را به آسانی دور بزنند . نسبت به بالابرهای تلسکوپی سرعت عمل پایین تر اما قدرت مانور بیشتری دارند.

به عبارتی دیگر این نوع از سکوهای نصب شده پشت وسیله نقلیه ، ترکیبی از دو مکانیزم تلسکوپی و مفصلی هستند . بوم های این  مدل به صورت مفصلی و تلسکوپی باز می شوند و قدرت مانور بالای را برای اپراتور فراهم می کنند و به راحتی می توانند از موانع عبور کنند.

بالابر مفصلی برای کار در محیط های کوچک و دارای موانع و همجنین محیط های بسته مناسب می باشد. قابلیت جابجایی هر کدام از بوم ها به طور مجزا ، به این معنی است که اپراتور می تواند به راحتی سبد بالابر را از میان موانع عبور داده تا بتوانند دقیقا به نقطه مورد نظر دسترسی پیدا کنند.

 

بالابر مفصلی تلسکوپی

بالابر پشت کامیونی آکاردئونی

این بالابر در ارتفاع برای بازرسی ها و تعمیرات سنگین و نصب کردن تجهیزات و شست وشو و دیدبانی سیار و برج مراقبت سیار کاربرد دارد. این بالابر هیدرولیکی میتواند تجهیزات را به ارتفاع برساند. از این بالابر در پتروشیمی و پالایشگاه ها برای نصب کردن تجهیزات و همچنین سازه های سنگین استفاده میشود.

باتوجه به ارتفاع و ظرفیت بالابری بر روی خودروهای متفاوت نصب میشود . این نوع بالابر در حین کار تعادل ایمنی را در ارتفاع فراهم میکند زیرا ۴ جک تثبیت کننده دارد و دارای قابلیت سفارشی سازی بر اساس نیاز مشتری می باشد . این بالابرها اکاردئونی پشت کامیونی  است که دارای سکوی بزرگ و ظرفیت بالا می باشد که از آنها برای تعمیرات تونل ها و در فرودگاه ها استفاده میشود.

انواع بالابر پشت کامیونی

 

مهم ترین کاربرد های بالابر پشت کامیونی

 کاربرد بالابر پشت کامیونی در تعمیرات و بازسازی ساختمانی

ساختمان هایی که نیاز به نقاشی و تمیز کاری دارند قطعا مستلزم کار در ارتفاع و زوایای تند خطرناک و سخت خواهد بود، مخصوصا ساختمان های امروزی که بسیار بلند هستند. در حالی که ممکن است یک نردبان هم برای این قبیل کارها مناسب به نظر آید، بالابر می تواند قابلیت حمل آسان انسان و تجهیزات ، امنیت و ایمنی در هنگامی که تجهیزات را به هر قسمتی از ساختمان جابجا می کنیم ، دسترسی و ارتفاع مناسب را تامین کند.

بالابر پشت کامیونی آکاردئونی

کاربرد بالابر پشت کامیونی در سرویس خطوط و پست های تلفن و برق

هزاران کیلومتر خط تلفن و برق در سرتاسر دنیا وجود دارند و اینکه همیشه بتوان این خطوط را آماده به کار و فعال نگه داشت کاری بسیار مهم و پیچیده می باشد . برای هر شخصی که در این زمینه فعالیت می کند بالابر قسمتی از کارهای روتین روزانه است که این اطمینان را می دهد که میتوان به محل های مورد نظر هرچقدر هم که بلند باشند دست یابند. در گذشته از نردبان و تجهیزات بالا رفتن برای این کار استفاده می شد اما امروزه بسیار خطرناک بوده و توسط بسیاری از شرکتها نیز ممنوع شده است.

کاربرد سکو های پشت کامیونی

کاربرد بالابر پشت کامیونی در فعالیت های فیلم برداری و ورزشی

امروزه نه تنها استفاده از  بالابر در کارهای صنعتی و ساخت و ساز استفاده می شود بلکه در کارهای فیلم برداری سینما و فعالیت های ورزشی نیز به کار گرفته می شود. زمانی که ما مشغول تماشای یک مسابقه فوتبال هستیم بسیار هیجان انگیز خواهد بود که بتوانیم زوایای مختلفی از یک بازی هیچان انگیز  را تماشا کنیم ، بالابر در این جا این امکان را می دهد که تجهیزات فیلم برداری در ارتفاع قرار گرفته و و به تماشگران تلویزیونی دیدی همچون پرندگان از بالا را منتقل سازد.

کاربرد بالابر پشت کامیونی در آتشنشانی

هر روزه در سراسر دنیا آتش نشانان فداکار زندگی خود را به خطر می اندازند تا جان افرادی را که در آتش یا سایر موقعیت های خطرناک گرفتار شده اند نجات دهند. بدون استفاده از بالابر آتش نشانان قادر نخواهند بود تا افرادی را که در طبقات بالا در میان شعله های آتش گرفتار شده اند پایین بیاورند و یا اینکه آتش را در این طبقات خاموش کنند.

بالابر به این معنی است که عملیات امداد و نجات و اطفاء حریق در یک زمان میسر خواهد بود. همچین استفاده ازبالابر به این معنی است که نیازی نیست آتش نشانان افرادی را که به کمک نیاز دارند روی شانه هایشان نگه  دارند تا به پایین برسند و میتوانند آنها را درون سبد سکو گذاشته و پایین بیاورند.

کاربرد بالابر پشت کامیونی در آتش نشانی

کاربرد بالابر پشت کامیونی در چیدن میوه

ممکن بود که بالابر به نام میوه چین شناخته نشود اگر در گذشته برای چیدن میوه از درختان به کار نمیرفت.

چیدن میوه از درختان بسیار بلند در باغها با استفاده از بالابر کاری بسیار آسان و بدون خطر است. با استفاده ازبالابر خطر سقوط از ارتفاع و همچنین از دست دادن میوه ها در ارتفاع زیاد وجود ندارد.

همه این کارها به لطف استفاده از بالابر ساده تر ، سریعتر و ایمن تر شده اشت. به هر حال بسیار ضروری و مهم است که هر شخصی که مجاز به استفاده از بالابر می شود در دوره های لازم شرکت کرده باشد و آموزش های لازم را در این خصوص دیده باشد.

چیدن میوه به کمک بالابر پشت کامیونی

انتخاب بالابر با توجه به نیاز و کاربرد آن برای شما متفاوت و متغیر است.اگر مایل باشید بالابر پشت کامیونی برای شما سفارشی سازی می شود و می توانید با سلیقه خودتان خریدی مطمئن داشته باشید.مطلالعه مطالب فوق به شما در انتخاب بالابر درست کمک میکند اما برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما در شرکت پرگاس تماس بگیرید.

منبع: https://www.werentgroup.com/en/news/types-of-truck-mounted-articulated-or-telescopic-aerial-platforms-how-to-choose-the-right-one-.html

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *