مقالات

نظافت بیمارستان و تجهیزات لازم

نظافت بیمارستان

نظافت بیمارستان و تجهیزات لازم

اصول نظافت همواره با رعایت بهداشت در محیط های بیمارستانی و به واسطه رفت و آمدهای مکرری که در آن جریان دارد حائز اهمیت است و  بی توجهی به رعایت نکات بهداشتی در مراکز بهداشتی باعث به بار آمدن مشکلات بسیار زیاد و گسترش بیماری می شود.

بیمارستان محلی به شمار می رود که نیاز به نظافت با استفاده از روش های مناسب با فاصله زمانی تعیین شده و بر طبق دستورالعمل، توسط کاربر خدماتی برای پاکیزگی و از میان آلودگی ها در آن به انجام می رسد و هدف اصلی نظافت بیمارستان ریشه کنی عفونت و آلودگی در محیط می باشد و به دلیل این که سرعت رشد آلودگی در این گونه فضاها بسیار بالا است، نظافت مداوم آن منجر به حفظ پاکیزگی و عدم ایجاد خطر و آسیب های جبران ناپذیر به سلامت افراد و بیماران می گردد.

اهمیت نظافت بیمارستان

تحقیقات اخیر نشان داده است که جرم ها و میکروب ها در تمامی سطوح بیمارستان وجود دارند و همچنین سطوح کف بیمارستان ها منشا عوامل بیماری زا نظیر باکتری ها و کلوستریدیوم دیفیسیل ها و … می باشند.

باکتری های منتقل شده از سطوح کف به تجهیزات و دست پرستاران و کارمندان بیمارستان می تواند به راحتی از یک بیمار به بیمار بعدی و از پرستاری به پرستار بعدی انتقال پیدا کند. در واقع این باکتری ها و عوامل بیماری زا در ۳۱ درصد از دست ها و دستکش های بیماران و پرستاران حضور دارند.

 

نظافت بیمارستان

 

علاوه بر این، محققان دریافتند که ۵۷ درصد از اشیا آلوده که در تماس با سطوح کف قرار دارند، قادر به انتقال پاتوژن های خطرناک (عوامل بیماری زا) به دست افراد حاضر در بیمارستان هستند. این پاتوژن ها می توانند طیف وسیعی از عفونت های جدی و خطرناک را در میان افراد ایجاد کنند، از جمله عفونت های خون، عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های پوستی، عفونت های زخم و همچنین پنومونی.

برای جلوگیری از انتشار این گونه آلودگی ها نیاز به استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی و برنامه نظافت بیمارستان است. این وسایل نظافت بیمارستان برای نظافت و افزایش سطح بهداشت محیط بیمارستان و پاک سازی سطوح از این باکتری ها و عوامل بیماری زا، بسیار مفید می باشد. در ادامه به این دستگاه های نظافت صنعتی اشاره می کنیم.

 

اصول نظافت بیمارستان

برای آن که بدانیم سطوح چگونه باید نظافت شوند، ابتدا باید بدانیم این سطوح چه ویژگی هایی دارند و در چه دسته بندی قرار می گیرند. بدین ترتیب با در نظر گرفتن راهکار مناسب در نظافت، قادر خواهیم بود نظافت را به نحو مطلوب به انجام برسانیم.

سطوح به طور کل به دو دسته تقسیم می شوند. سطوحی با کمترین تماس دست ها که نیاز نظافت آنها با هر تعویض شیفت الزامی است. سطح کفپوش اتاق ها و راهرو، سرویس های بهداشتی و محوطه از این دسته سطوح به شمار می روند و الزامی است با ترخیص بیمار و در هر شیفت کاری حداقل یک بار نظافت شود.ب

خش های بعدی سطوحی هستند که دست به صورت مکرر با آن در تماس است مانند: درب ها، نرده های تخت، کلیدهای برق و… که نیاز به اصول نظافت ویژه ای دارد. با توجه به احتمال بالای انتقال آلودگی از طریق این سطوح، تمیز شدن آنها با روش های کارآمد نظافت از اهمیت بالایی برخوردار است.

نظافت بیمارستاننظافت آسان داخل هواپیما با جارو برقی کوله ای

نحوه نظافت بیمارستان ( تجهیزات نظافت دستی و مکانیزه )

بیمارستان ها فضایی مملو از انواع میکروب هستند و هر وسیله یا سطحی در این محیط می تواند آلوده گردد و از همه مهم تر به سایر بخش ها انتقال یابد. بر همین اساس فرآیند نظافت در محیط های درمانی به چند بخش تقسیم بندی می گردد.

ضدعفونی ظروف غذایی، تخت و اتاق،‌سرویس بهداشتی و راهرو ها، به طور روزانه در چنین محیطی از اهیمت بالا برخوردار است. در صورت نداشتن برنامه و استراتژی نظافتی مناسب، این حجم بالا از سطوح که نیاز به نظافت دارند میتواند زمان و هزینه زیاد فرایند نظافت را به دنبال داشته باشد. به همین منظور استفاده ترکیبی از روش های مکانیزه و دستی نظافت و برنامه نظافت بیمارستان راهکاری مطلوب و کارآمد برای کسب کیفیت بالای نظافت در مراکز بهداشت و درمان و نظافت بیمارستان ها خواهد بود.

تجهیزات نظافت بیمارستان ( معرفی کلی ترولی و دستگاه کفشوی )

تجهیزات نظافتی کاربردی ابزار های کارآمدی هستند تا در جهت بهبود عملکرد کاربر خدماتی نیازهای مجموعه را برطرف نماید. تنوع طراحی و گستردگی مدل های دستگاه ها و تجهیزات نظافت دستی و مکانیزه به شما امکان میدهد از دستگاه مناسب در بخش مناسب استفاده کنید و کارایی نظافتی مجموعه را افزایش دهید.

تجهیزاتی همچون انواع ترولی های نظافت و خدمات بیمارستانی، کف شوی آنتی باکتریال برای شستشوی کفپوش ها، دستگاه جاروبرقی صنعتی و سوییپر صنعتی از جمله ابزار های نظافت مکانیزه هستند که با استفاده از آنها میتوانید به راحتی تاثیر چشمگیری در افزایش کیفیت نظافت مراکز بهداشت و درمان و فرایند اصولی نظافت بیمارستان داشته باشید.

نظافت بیمارستان
شست وشوی نمای ساختمان ها بدون داربست

نظافت بیمارستان با ترولی

ترولی ها ساده ترین ابزار های نظافت هستند. این ابزار نظافت با داشتن بخش های جداگانه برای نگهداری آب تمیز و آب آلوده و بخش نگهدارنده تی، مواد شوینده و سایر تجهیزات نظافت دستی، در سرعت و کیفیت نظافت تاثیر گذارند.

بهره گیری از ترولی نظافتی و تی شور بیمارستانی یا به عبارتی آنتی باکتریال در محیط درمانی و بیمارستانی دارای ضرورت بسیار بالایی می باشد، این ابزار به کاربر خدماتی در جمع آوری و تفکیک زباله و حمل وسایل نظافت بیمارستان با استفاده از آن کمک خواهد نمود. مجزا بودن بخش های مختلف ترولی و داشتن ساختار ماژولار، اصلی ترین مزیت انواع ترولی های نظافت بیمارستان است.

استفاده از مواد شوینده در فرایند نظافت بیمارستان ها و مراکز درمانی انواع گوناگون میکروب و عفونت ها و بیماری ها را به دنبال دارد، استفاده از این ماده در از میان بردن میکروب ها بسیار مؤثر می باشد. حمل این تجهیزات با ترولی نظافت بیمارستان دسترسی سریع و جابجایی آسان آنها را برای نیروی خدماتی امکان پذیر می نماید.

 

نظافت بیمارستانکاربرد بالابرها برای نظافت ساختمان

 

از مزایایی که شوینده های آنتی باکتریال دارند میتوان به خاصیت آنتی باکتریال، سهولت نظافت و حمل آسان، سیستم کدبندی رنگی، تجهیز بودن چرخ های بی صدا و آرام بند و محفظه های دردار و قفل دار اشاره داشت.

همه این ویژگی ها و قابلیت های ترولی بیمارستانی، در کاهش خطر انتقال بیماری و آلودگی و تضمین سلامت بیماران و مراجعه کنندگان تاثیرگذار است. همراه داشتن و استفاده به جا از مواد شوینده نیز با خاصیت های درمانی و ضد عفونی کنندگی سطوح، برای نظافت روزانه سطوح و ضدعفونی تجهیزات در محیط بیمارستانی، موثر واقع خواهد بود.

 

نظافت بیمارستان با دستگاه کف شوی آنتی باکتریال

در محیط های بیمارستان برای شستشوی راهروها، محیط های عبور و مرور، اتاق ها و…، می توان از اسکرابر استفاده کرد. دستگاه اسکرابر صنعتی قابلیت شستشو و خشک کردن همزمان انواع سطوح را دارد.

بهره گیری از اسکرابر صنعتی یا دستگاه شستشوی کف و تجهیزات مهم و کاربردی آن بیش از هر جای دیگر در نظافت بیمارستان ضرورت دارد و این دستگاه باعث افزایش سطح کیفی نظافت در محیط درمانی می گردد به طوری که با استفاده از آن عملیات پاکیزگی باکیفیت بالا به انجام می رسد.

دستگاه کف شور صنعتی در مدل های دستی و سرنشین دار طراحی و تولید شده که به وسیله آن ها اتاق های کوچک بیمارستان و سالن های بزرگ به سادگی قابل شستشو و نظافت هستند. با توجه به تنوع اسکرابر ها از نظر نوع هدایت، منبع تغذیه و ابعاد، خرید و استفاده از این تجهیزات نظافت بیمارستان میتواند به میزان زیادی در سهولت انتخاب با توجه به نیاز های مجموعه موثر باشد.

نظافت بیمارستان

 

کف شوی بیمارستانی آنتی باکتریال، از لحاظ عملکرد مشابه سایر اسکرابر ها است با این تفاوت که جنس مخازن و بدنه آن از نوع آنتی باکتریال می باشد. در تولید این مخازن، ترکیب ویژه ای از پلی اتیلن که با افزودنی های آنتی باکتریال و غیر آلی غنی شده، به کار رفته است.

این ترکیب به شکل قابل اطمینانی از رشد میکروب ها و باکتری ها جلوگیری می کند و در نتیجه میکروب ها و باکتری ها فضایی برای رشد و تکثیر نخواهند یافت و از بین می روند.

یکی دیگر از خصوصیات اسکرابر نظافت بیمارستان سطح صدای پایین آن می باشد. همچنین آنتی باکتریال بودن جنس بدنه و مخزن های آن همیشگی است.

زوایا و خلل و فرج سطوح کف بیمارستان محل اصلی رشد باکتری ها می باشند، اسکرابر صنعتی با بهره مندی از برس های با کیفیت، می تواند تمام این زوایا و خلل و فرج سطوح کف را شستشو  و خشک کند.

در یک محیط درمانی به کارگیری دستگاه کف شور بیمارستانی ضرورت دارد. استفاده از این نوع کف شوی آنتی باکتریال، میتواند در کاهش زحمت نیروی خدماتی، ارتقا کیفیت بهداشت، صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده، شستشو و خشک شدن همزمان سطوح و کاهش لغزندگی را برای مجموعه به همراه داشته باشد.

 

نظافت بیمارستانکاربرد جاروبرقی هتلی چیست؟

کاربرد جاروبرقی در نظافت بیمارستان

از دیگر وسایل نظافت بیمارستان که برای افزایش کیفیت بهداشت و نظافت بیمارستان استفاده میشود جاروبرقی یا مکنده صنعتی می باشد.

جاروبرقی صنعتی بیمارستان یا مکنده وسیله ای بسیار کارآمد با کاربردهای متفاوت می باشد و نظافت و جمع آوری انواع آلودگی های سخت و توده ای، غبارگیری و انتقال مواد مورد استفاده قرار می گیرد و مواد مایع و جامد سنگین با چگالی بالا مکش می کند .

این دستگاه به فیلترهای کارآمد و قدرتمند مجهز است که ذرات ریز و کوچک را در خود نگه می دارد و از ورود دوباره آلودگی ها به محیط جلوگیری و مواد سمی و اسیدی را جمع آوری می کند و به انتقال مواد و حذف آلودگی های صنعتی و سخت می پردازد.

مکش مواد سمی، صدای کم موتور، سرعت و قدرت مکش بسیار بالا، موتور قدرتمند،فیلتراسیون بهینه و جلوگیری از بازگشت گرد و خاک، کاهش هدر رفت مواد ارزشمند، جمع آوری مواد به طور کامل و صحیح، حفظ ایمنی محیط کار و کاهش خطرات و تضمین ایمنی و سلامت کارکنان در محیط کار از اصلی ترین مزایای استفاده جاروبرقی های صنعتی در نظافت بیمارستان است.

 

نظافت بیمارستان

نظافت محوطه بیمارستان با سوییپر صنعتی

دستگاه اسکرابر صنعتی مناسب فضاهای بیرونی بیمارستان می باشد. اسکرابر دستگاهی مکانیزه و قدرتمند برای نظافت سطوح کف و جمع آوری حجم بالای آلودگی شامل گرد و خاک، مواد و پسماند های خشک و کوچک می باشد.

آلودگی های موجود بر روی سطح توسط برس های جانبی دستگاه به سمت برس غلطکی مرکزی هدایت می شوند و توسط این برس به مخزن زباله دستگاه انتقال می یابند.

سامانه مکش بکار رفته در تولید دستگاه از انتشار دوباره گرد و غبار حین عملیات جاروب کردن، جلوگیری می نماید.

اسکرابر از نظر منبع تامین انرژی در دو مدل الکتریکی و بنزینی/دیزلی تولید می شود که با توجه به محیط بیمارستان از مدل الکتریکی که سطح صدای کمتری هم دارد، می توان از این تجهیزات نظافت بیمارستان استفاده کرد. همچنین از نظر کاربری، دستگاه نظافت صنعتی اسکرابر در دو نوع دستی و سرنشین دار تولید و طراحی می شود که اسکرابر سرنشین دار مناسب محیط های وسیع می باشد.

 

نظافت بیمارستانچرا باید ماشین کف شوی سالن جایگزین نظافت دستی شود؟

برنامه و دستورالعمل نظافت بیمارستان

با توجه به حساسیت بالای نظافت و اهمیت بهداشت مجموعه های بیمارستانی، داشتن برنامه نظافت بیمارستان و رعایت اصول بهداشتی در این محیط، حائز اهمیت می باشد. هر بخش آلوده مشخصاتی دارد که باید مطابق با همان مولفه ها به نظافت و ضد عفونی کردن آن ها پرداخت. استفاده از وسایل نظافت بیمارستان و دستگاه های مناسب در فرایند نظافت سهولت و بهینه شدن فرایند را به همراه خواهد داشت.

در این برنامه و دستورالعمل نظافت بیمارستان، لزوم حذف آلودگی ها از طریق شستشو، نظافت مناطق خشک و ذرات گرد و غبار بر روی سطوح، نظافت مناطق مرطوب مناسب رشد عفونت ها و میکروب ها، جلوگیری از آلودگی های باکتریال و ضدعفونی کننده سطوح و خشک نمودن مرطوبت ناشی از نظافت برای جلوگیری از تکثیر میکرو ارگانیسم ها از اهیمت بالایی برخوردار است.

رعایت و حفظ بهداشت در محیط بیمارستان بسیار واجب و ضروری می باشد و به کمک این دستگاه های نظافت صنعتی و برنامه نظافت بیمارستان می توان کیفیت بهداشت را بسیار افزایش داد و از انتقال بیماری به محیط های اطراف و یا انتقال باکتری و میکروب از فردی به فردی دیگری تا حد بسیار زیادی جلوگیری کرد.

 

برای خرید تجهیزات نظافتی بیمارستانی و ساختمانی با مشاوران ما در پرگاس تماس بگیرید.

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *