مقالات

معرفی بالابر آکاردئونی و کاربرد آن

بالابر آکاردئونی

معرفی بالابر آکاردئونی و کاربرد آن

بالابر آکاردئونی چگونه کار میکند؟

بالابرهای آکاردئونی از تکیه گاه های تعادل متقابل برای بالا و پایین رفتن استفاده می کنند. مکانیزمی که برای بالا و پایین بردن بالابر استفاده می میشود به نحوه تغذیه آن بستگی دارد. که در مدل های هیدرولیک، گازوئیل و الکتریسیته برای تامین انرژی بالابر آکاردئونی موجود می باشند. معمولاً بالابرهای آکاردئونی را می‌بینید که برای کارهای مختلفی از انجام تعمیرات ساختمان تا رسیدن به مواد ذخیره‌ شده در انبارها استفاده می‌شوند. ما به طور کلی می دانیم که آنها چه کار می کنند، اما بالابر آکاردئونی (بالابر قیچی) چگونه کار می کند؟

به راهنمای ما در زیر نگاهی بیندازید تا در مورد قسمت‌های مختلف بالابر، نحوه تأثیر منابع انرژی آن بر مکانیسم بالابر و نحوه ایمن ماندن اپراتورها در بالابر آکاردئونی، بیاموزید.

 

اجزای بالابر آکاردئونیمطلب پیشنهادی:انواع بالابر و کاربرد آن ها چیست؟

قطعات یک بالابر آکاردئونی

ابتدا باید قسمت های یک بالابر قیچی را بشناسید تا نحوه عملکرد آن را درک کنید. در زیر به بررسی هر قسمت اصلی بالابر قیچی می‌پردازیم .

1-میز بالابر (platform):

اینها بسته به مدل اشکال، اندازه‌ها و تراکم‌های مختلفی دارند.پلتفرم به قسمتی از بالابر گفته میشود که  سکوهی دارای ریل هستند که معمولاً افراد را حمل می کنند، در حالی که سکوهای بدون ریل معمولاً مواد را حمل می کنند. به این پلت فرم “میز بالابر” نیز می گویند.

2-پاهای قیچی(Scissor legs):

پاها از پایه تا سکو امتداد دارند. آنها با منقبض شدن سکو را بالا می برند و در حین گسترش سکو را پایین می آورند. پاها به صورت پانتوگراف یا طرح متقاطع هستند.

3-سیلندرها(Cylinder’s):

یک بالابر قیچی بین یک تا چهار سیلندر به آن متصل است. محتویات سیلندر به نوع بالابر قیچی بستگی دارد. به عنوان مثال، بالابر قیچی هیدرولیک دارای یک سیلندر پر از مایع هیدرولیک است، در حالی که نوع دیگری از سیلندر به نام پمپ پنوماتیک با هوای فشرده پر می شود.

4-پایه(Base):

به طور مشابه، اندازه پایه نیز به مدل بستگی دارد. پایه به عنوان پایه بالابر عمل می کند و با فلز سفت و سخت ساخته شده است. دارای مسیرهایی برای هدایت غلتک ها در پایین پایه های قیچی است. این غلتک ها همراه با پشتیبانی از یک پایه قوی، صعود و فرود مداوم را تضمین می کنند.

5-منبع تغذیه(power source):

منبع تغذیه می تواند از یک موتور مستقل یا یک بسته برق از راه دور متغیر باشد. راه های زیادی وجود دارد که یک بالابر قیچی را تامین می کند (در ادامه به عمق منابع برق خواهیم پرداخت.)

شیر پایین:

این شیر جریان هوای فشرده یا سیال هیدرولیک را کنترل می کند و به آن اجازه می دهد به ظرف اصلی خود بازگردد. این تضمین می کند که بالابر قیچی خیلی سریع پایین نمی آید. شیر پایین تا زمانی که منبع تغذیه آن را فعال نکند فعال نمی شود.

شیر کنترل جریان:

این شیر سرعت فرود سکو را با مدیریت سرعت خروج سیال یا هوای فشرده از سیلندر کنترل می کند .

scissor lift

 

چگونه یک بالابر آکاردئونی کار می کند؟

 

نحوه عملکرد بالابر قیچی به منبع انرژی آن بستگی دارد، اما حرکت حاصل یکسان است.

در اینجا مراحل نحوه عملکرد بالابر آکاردئونی آمده است:

  • منبع تغذیه روشن می شود و شروع به پر کردن سیلندر(های) با مایع هیدرولیک یا هوای فشرده می کند.
  • سیال هیدرولیک یا هوای فشرده از ناحیه ای به ناحیه دیگر رانده می شود.
  • سیلندر به سمت بیرون رانده می شود و باعث می شود پاها از هم جدا شوند.
  • پلت فرم (میز بالابر و یا سکو)بالا می رود.

هنگامی که اپراتور می خواهد بالابر قیچی را پایین بیاورد، فشار یا مایع موجود در بالابر آکاردئونی را آزاد می کند تا روند فوق را معکوس کند و فرود را آغاز کند.

سرعت پایین آمدن آن به قدرت بالابر قیچی و وزنی که پلت فرم تحمل می کند بستگی دارد. اگر انتظار دارید مواد سنگین را بلند کنید، باید بالابر قیچی قوی تری را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، وزن سنگین، فشار دادن مایع یا هوا را به سیلندر برای فشار دادن به بیرون برای موتور دشوار می کند.

انواع منبع تغذیه بالابر های آکاردئونی؟

انواع زیادی از بالابرهای قیچی در دسترس شما هستند که عمدتاً بر اساس منبع تغذیه متفاوت هستند. در اینجا روش های مختلف تغذیه بالابر آکاردئونی آورده شده است.

هیدرولیک:

بالابرهای آکاردئونی هیدرولیک ، از یک مایع هیدرولیک در سیلندرها برای تامین انرژی مکانیزم بالابر خود استفاده می کنند. استفاده از آنها آسان است و اپراتورها معمولاً به آموزش زیادی نیاز ندارند. اینها برای پروژه های ساده ای که سرعت و اسب بخار در اولویت نیستند، بهترین استفاده هستند.

دیزل:

بالابرهای قیچی دیزلی با سوخت دیزل کار می کنند. آنها بسیار قدرتمند هستند و وزن بیشتری دارند و از پلت فرم بزرگتری استفاده می کنند. با این حال، به دلیل بخارات منتشر شده و صدای بلند، بهتر است از آنها برای مکان های بیرونی یا مناطق دارای تهویه استفاده شود.

برقی:

بالابرهای آکاردئونی برقی از مکانیزمی بی صدا و برقی استفاده می کنند. آنها بی صدا هستند و بخار منتشر نمی کنند و معمولاً در مقایسه با بالابرهای قیچی قوی تر، حجم کمتری دارند. آنها برای استفاده در فضاهای تنگ عالی هستند.

 

ترکیب دیزلی و برقی:

بالابر آکاردئونی که از ترکیب منبع تغذیه دیزل و برق نجهیز شده بسیار کاربردی ست و مورد نیاز بسیاری از صنایع مانند  ساختمان ، فرودگاه ها ، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها و صنایع نظامی می باشد.

 

بالابر آکاردئونی

 

چگونه اپراتورها در بالابر قیچی ایمن می مانند؟

کارکرد در ارتفاعات زیاد خطرات ایمنی آشکاری را برای اپراتورها به همراه دارد. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید در بالابر قیچی ایمن بمانید..

  • یک بررسی ایمنی قبل از بهره برداری انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می کند، از جمله ترمزها و دکمه توقف اضطراری.
  • تأیید کنید که همه اعضای خدمه آموزش دیده اند و با بالابر آکاردئونی در حال استفاده در روز آشنا هستند.
  • محیط اطراف را از خطرات احتمالی ایمنی پاک کنید.

بالابرهای قیچی گزینه های ایده آل تجهیزات سنگین برای تکمیل کار در مناطق مرتفع به روشی ایمن و کارآمد هستند. با توجه به توضیحات فوق همچنین شما میتوانید برای یک خرید مطمئن با کارشناسان ما در شرکا پرگاس تماس حاصل فرمایید.

 

منبع: https://www.bigrentz.com/blog/how-does-a-scissor-lift-work

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *