مقالات

سند بلاست چیست؟انواع و کاربرد سند بلاست

سند بلاست چیست؟انواع و کاربرد سند بلاست

سندبلاست یا ساب پاشی، یکی از انواع روش‌های ماشین‌کاری سایشی است که اغلب به منظور تمیزکاری و آماده‌سازی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. سندبلاست برای تمیزکاری سطح اکثر مواد نظیر سنگ، فلز، چوب، بتن، شیشه و حتی پارچه قابل استفاده است. از جمله عملیات های مهم و ضروری در محیط های صنعتی می توان به رنگ بری، لایه برداری و زنگ بری از روی سطوح اشاره نمود. این گونه عملیات ها به طور معمول برای حذف لایه های قدیمی که با گذشت زمان دچار آسیب شده و نیازمند ترمیم هستند، استفاده می شود. از مرسوم‌ترین روش‌های انجام این فعالیت سند بلاست با واترجت صنعتی است، که احتیاج به انتخاب دستگاه مناسب دارد.پرگاس صنعت قصد داره در این مقاله شما را همراهی کند.

انواع سند بلاست

به طور کلی سندبلاست به دو روش متفاوت صورت می‌پذیرد. مرسومترین روش، استفاده از پاشش ساینده‌هایی مثل شن و ماسه است که به وسیله فشار هوا صورت می‌گیرد، در بعضی مواقع نیز از روش واتر سند بلاست استفاده می‌شود. به طور معمول همواره به منظور حفاظت از سطوح تجهیزات در برابر تماس مستقیم آنها با هوا و رطوبت بیرونی، از پوشش رنگ مقاوم بر روی تجهیزات و دستگاه های صنعتی استفاده می شود. هر گونه آسیب به این پوشش موجب تماس مستقیم سطوح زیرین با هوای بیرون شده و در نتیجه استهلاک دستگاه ها و تجهیزات را در پی دارد. در چنین شرایطی به منظور حفاظت کامل از سطوح تجهیزات، نیاز به ایجاد پوشش جدید و مقاوم تر می باشد. به همین منظور، لایه قدیمی باید حذف شده و سطوحی صاف و صیقلی ایجاد گردد تا بتوان لایه مناسب و مقاومی بر روی سطوح ایجاد نمود. لایه برداری، زنگ بری و رنگ بری از روی سطح تجهیزات یکی از دشوار ترین عملیات های صنعتی می باشد که به طور معمول با استفاده از سند بلاست انجام می گیرد. استفاده از واترجت صنعتی در عملیات زنگ بری و سایر عملیات های مشابه دارای مزایای ویژه‌ای می باشد که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :جاروبرقی آب و خاک و نظافت انواع سطوح

 مکانیزم دستگاه سند بلاست

پاشش ذرات ساینده بر روی سطوح هدف، به واسطه اصطکاک ایجاد شده بر اثر سایش ذرات ساینده، موجب افزایش دمای سطوح هدف می گردد. این افزایش دما می تواند تا حدودی سبب تغییر شکل سطوح به ویژه سطوح حساس و دفرم شدن آنها گردد. این در حالی است که در سند بلاست با استفاده از سند بلاست با واترجت صنعتی فشار قوی به عنوان یک عامل خنک کننده عمل نموده و با کاهش دمای سطح مانع از دفرم شدن سطوح می گردد.

راهکار کاهش در زمان لازم برای سند بلاست با واترجت صنعتی

نحوه عملکرد سند بلاست با واترجت صنعتی

در طی فرایند سند بلاست با واتر جت از پاشش آب پر فشار، به عنوان سیال استفاده می شود. با توجه به عدم تراکم پذیری آب، استفاده از فشار های بالا به راحتی مقدور می باشد. با توجه به عملکرد دستگاه سند بلاست، می‌توان از فشار بالای آب در کنار پاشش پر فشار مواد ساینده استفاده شود تا سرعت عملیات افزایش یابد. این در حالیست که درانجام سند بلاست به شیوه خشک، از هوا به عنوان سیال ذرات ساینده استفاده می شود. خاصیت تراکم پذیری هوا مانع از افزایش فشار شده و تنها عامل لایه بردار در سند بلاست خشک ذرات آلاینده می باشد.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :انواع نازل واترجت صنعتی و کاربرد آن ها

مزایای استفاده از دستگاه واترجت صنعتی در سند بلاست

کیفیت لایه برداری و رنگ بری از روی سطوح تاثیر بسزایی در دوام و مقاومت پوشش جدید دارد. هر چه سطح زیرین صیقلی تر و صاف تر باشد لایه رنگ جدید از مقاومت بالاتری برخوردار می گردد. استفاده از واترجت صنعتی در عملیات واتر سندبلاست و به کار گیری آب به عنوان حامل، در مقایسه با سند بلاست خشک،  موجب افزایش کیفیت عملیات می گردد. در نتیجه به منظور داشتن سطح صاف و مناسب و افزایش دوام پوشش رنگ جدید ایجاد شده بر روی سطوح،‌ استفاده از سند بلاست همراه با کارواش صنعتی مناسب می باشد.

مزایای استفاده از دستگاه واترجت صنعتی در سند بلاست

کاهش هزینه های سندبلاست با استفاده از دستگاه واترجت

انجام سند بلاست به شیوه خشک با انتشار ذرات ساینده در فضا همراه بوده و حجم بالایی از ذرات را در هوا معلق می نماید. همین امر موجب می شود که جمع آوری ذرات آلاینده و ساینده پس از اتمام عملیات کار دشوار و زمان بری شود.

حفاظت از سطوح هدف در برابر تغییر شکل

از سوی دیگر در سند بلاست خشک به منظور انجام هر چه بهتر و موثر تر عملیات و همچنین حفاظت از سطوح هدف از ذرات ساینده با قیمت بالا استفاده می شود. این در حالی است که سندبلاست واتر جت صنعتی ضمن اینکه از انتشار ذرات و گرد و غبار ممانعت نموده و نظافت نهایی را آسان تر می نماید، به واسطه عملکرد دستگاه سندبلاست و استفاده از آب پر فشار، امکان استفاده از ذرات ساینده ارزان قیمتی چون ماسه و سیلیس مهیا می‌شود. همین امر موجب کاهش هزینه های مربوط به سند بلاست می گردد.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید . اگر سوال انتقاد و یا پیشنهاد دارید میتونید در بخش دیدگاه پرگاس صنعت مطرح کنید . شرکت پرگاس صنعت همواره به دنبال ارائه محصولات با کیفیت و تضمین دار می باشد . اگر به دنبال تضمین و خدمات پس از فروش هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه پرگاس صنعت دیدن فرمایید همچنین اگر به دنبال خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات صنعتی , تجهیزات بیمارستانی و یا تجهیزات ورزشی هستید حتما با کارشناسان فروش پرگاس صنعت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *