مقالات

راهنمای کامل نظافت صنعتی پایانه ها

نظافت صنعتی اماکن پر تردد از جمله فرودگاه ها، پایانه کشتیرانی، ترمینال ها و راه آهن می باشد. تردد بالا در طول روز در محوطه بسته، موجب بروز آلودگی های متعددی می شود که این آلودگی ها خود نیز باعث کاهش بهداشت و بروز مشکلاتی خواهند شد. امکان بروز مخاطرات برای افراد در اثر نشر بیماری و کاهش جلوه های بصری در پایانه های آلوده و کثیف از مهم ترین مشکلات می باشد. به همین منظور می بایست به طور مرتب فرودگاه ها، راه آهن، ترمینال و بخش های کشتیرانی را نظافت نمود تا از بروز و پخش آلودگی جلوگیری شود. اما چگونه می توان این کار را به سادگی و به صورت روزانه انجام داد؟پرگاس صنعت قصد داره در این مقاله شما را همراهی کند.

تجهیزات نظافت صنعتی در پایانه ها

به دلیل رفت و آمد زیاد در پایانه ها ، نظافت همواره از چالش برانگیز ترین بخش های مدیریت پایانه است. عبور و مرور تعداد زیادی از افراد در طول روز بر روی سطوح، موجب آلودگی خواهد شد. گاه این آلودگی ها سطحی بوده ولی گاهی آلودگی ها حامل میکروب های مضر برای سلامتی مسافران و افراد حاضر در پایانه هاست. به همین دلیل بهتر است که روزانه به نظافت و بهبود بهداشت در اماکنی از قبیل فرودگاه ها، ترمینال های مسافربری، کشتیرانی،‌ راه آهن و… پرداخت. اما تردد بالا امکان نظافت در طول روز را فراهم نمی کند و بهتر است با بکارگیری شیوه های نوین نظافت صنعتی به کفشویی و نظافت سالن های پایانه ها پرداخت.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :ترولی نظافت چیست و چه مزایایی دارد؟

مشکلات نظافت پایانه ها به روش سنتی

با استفاده از روش های سنتی نظافت و ابزار دستی نمی توان به کیفیت مطلوب دست یافت. آلودگی بیش از حد، علاوه بر اثرات نامطلوبی که ایجاد می کند، بوی نامطبوعی را در محیط منتشر می کند. به منظور تمیز کردن سطوح، روش های دستی معمولاً کیفیت پایینی دارند. در صورت استفاده از ابزارهای غیر تخصصی ممکن است سطح نیز آسیب ببیند. به طور معمول، این تجهیزات فاقد ویژگی های ایمنی لازم است و کاربر یا نیروی خدماتی ممکن است در حین کار آسیب ببینند. یکی دیگر از معایب این روش، روند کند آن است که منجر به زمان بر بودن عملیات نظافت می شود. روش سنتی علاوه بر صرف مقدار زیادی آب و مواد شوینده، انرژی زیادی را از نیروهای خدماتی می گیرد.

اهمیت نظافت پایانه مسافربری

وسایل نقلیه و تردد بالای مسافران دو منبع اصلی آلودگی در این محیط ها هستند که سلامت مسافران را به خطر می اندازند. گرد و غبار در این محیط ها، زباله های ریخته شده روی زمین و آلودگی ناشی از دود وسایل نقلیه همگی در آلودگی محیط زیست نقش دارند. در نتیجه استفاده از دستگاه شستشوی زمین برای نظافت و شستشوی این گونه فضاهای عمومی بسیار مهم است و باید به صورت روزانه و با برنامه ریز دقیقی انجام شود.

نظافت پایانه مسافربری با تجهیزات نظافت صنعتی

لزوم بهره گیری از تجهیزات نظافت صنعتی در پایانه ها

به دلیل تردد بالا، نظافت در پایانه ها همواره از چالش برانگیز ترین بخش های مدیریت ساختمان های پایانه است. عبور و مرور تعداد زیادی از افراد در طول روز بر روی سطوح، موجب بروز آلودگی با تنوع بالا خواهد شد. گاه این آلودگی ها سطحی بوده و در حد گرد و خاک است و گاهی آلودگی ها حامل میکروب های مضر برای سلامتی مسافران و افراد حاضر در پایانه هاست. به همین دلیل می بایست روزانه به نظافت و بهبود بهداشت در اماکنی از قبیل فرودگاه ها، ترمینال های مسافربری، کشتیرانی،‌ راه آهن و… پرداخت. اما تردد بالا امکان نظافت در طول روز را فراهم نمی کند و بهتر است با بکارگیری شیوه های نوین نظافت صنعتی به کفشویی و نظافت سالن های پایانه ها پرداخت. بدین ترتیب سطوح در کوتاه ترین زمان و با ارائه بهترین نتیجه نظافت خواهند شد. در ادامه برخی از تجهیزات نظافت صنعتی مناسب برای استفاده در پایانه ها به اختصار توضیح داده شده است.
مطالب پیشنهادی پرگاس صنعت :راهنمای نظافت محل کار و محیط اداری

 

کفشویی پایانه ها با اسکرابر

شیوه های نظافت سنتی از قبیل تی و دیگر تجهیزات نظافت دستی، مشکلات فراوانی دارند از جمله: مرطوب ماندن سطوح پس از شستشو و امکان لغزش افراد و بروز مخاطرات، انتقال آلودگی از روی سطح مرطوب با تردد، به طول انجامیدن فرآیند نظافت به دلیل کارایی کم قدرت تجهیزات دستی نظافتی، ایجاد مزاحمت برای مسافرین و کارکنان پایانه ها در حین نظافت و… . به همین دلیل ارائه کنندگان تجهیزات تخصصی نظافت صنعتی با طراحی و تولید دستگاه های اسکرابر، به حل کردن مشکلات روش های دستی شستشو در اماکن وسیع پرداختند. کفشوی صنعتی از کاربردی ترین تجهیزات شستشوی سطوح هموار کف می باشد که عملکرد آن بدین صورت است: در ابتدا آب و مواد شوینده بر روی سطوح پاشش شده و برس زنی صورت می گیرد، همزمان با حرکت دستگاه بر روی سطح کف در پایانه ها، آب و مواد شوینده باقی مانده بر روی سطوح به طور کامل به داخل مخزن آب کثیف منتقل می شوند. بدین ترتیب سطحی کاملا پاکیزه و خشک پس از استفاده از اسکرابر در پایانه ها وجود خواهد داشت. به منظور سرعت در کفشویی اماکن وسیع مانند سالن انتظار پایانه ها، می توان از مدل سرنشین دار دستگاه اسکرابر بهره برد. این مدل باتری دار بوده و وجود کابل بر روی سطوح حین نظافت مزاحمتی برای تردد ایجاد نخواهد کرد.

نظافت محوطه بیرونی با دستگاه سوییپر صنعتی

از چالش برانگیز ترین بخش ها در نظافت اماکن وسیع مانند محوطه داخلی و بیرونی پایانه ها، نظافت و جاروب سطوح کف می باشد. پیش از شستشوی سطوح می بایست همه زباله های ریز و درشت از روی سطوح جمع آوری شوند، اما استفاده از جارو و خاک انداز به دلیل وسعت سطوح منطقی نبوده و در صورت استفاده از این روش نیاز به بکارگیری تعداد بالایی نیروی خدماتی می باشد. علاوه بر این، نظافت دستی و جمع آوری زباله ها در پایانه ها فرآیندی زمان بر بوده و ممکن است برای تردد مشکلاتی ایجاد نماید. به همین دلیل می توان از دستگاه سوییپر صنعتی که یک دستگاه جاروب محوطه موثر و کاربردی می باشد برای نظافت صنعتی محوطه و سالن در فرودگاه ها، ترمینال ها، راه آهن و سالن های پایانه کشتیرانی استفاده کرد. عملکرد دستگاه سوییپر بدین صورت است که توسط دو برس دیسکی در ابتدا آلودگی ها به وسط منتقل شده و توسط برس رولی و سیستم وکیوم قدرتمند به داخل مخزن پرتاب می شوند. با استفاده از دستگاه جاروب صنعتی، عملیات نظافت محوطه های وسیع در کوتاه ترین زمان با بالاترین کیفیت و بدون ایجاد مزاحمت برای تردد صورت می گیرد.

کاربرد سوییپر در نظافت پایانه مسافربری

شستشوی نما با واترجت

سبک های جدید ساخت و طراحی ترمینال ها به گونه ای است که از شیشه های تمام قد سایر بزرگ در نمای بیرونی استفاده می شود. این سبک طراحی موجب شده تا یک بخش دیگر به فرآیند نظافتی پایانه ها اضافه شود. شیشه ها در اثر نزولات آسمانی و گرد و غبار معلق در هوا آلوده می گردند و بنابراین نیازمند شستشو هستند. شستشوی نما و شیشه پایانه ها با توجه به سطح وسیع آن ها و خطرات ناشی از قرار گرفتن کاربر در ارتفاع بوسیله روش های دستی قابل انجام نیست. بنابراین استفاده از دستگاه های واترجت صنعتی جایگزین روش دستی و استفاده از تجیهزاتی مانند داربست شده است. واترجت ها قابل تجهیز به لنس های بلند هستند تا عملیات شستشوی از سطح زمین و با ایمنی کامل انجام شود. همچنین آب پر فشار خروجی از واترجت ها در حذف آلودگی سطح شیشه موثر است.

بکارگیری جاروبرقی در نظافت پایانه مسافربری

نظافت صنعتی پایانه مسافربری دارای بخش های مختلفی از قبیل سالن انتظار، پله برقی، سکو و … است که با جاروبرقی صنعتی یا نیمه صنعتی قابل تمیز کردن هستند. جاروبرقی های صنعتی و نیمه صنعتی علاوه بر داشتن قدرت پاک کنندگی بالا این قابلیت را دارند که آلودگی های موضعی را جمع آوری کرده و آلودگی هایی را که به هر دلیلی در نقاط مختلف جمع شده اند مکش و از محیط خارج می کند. یکی از قابل توجه ترین ویژگی های جاروبرقی های صنعتی قابلیت اتصال نازل ثابت به دستگاه می باشد. نازل ثابت که به بدنه مکنده متصل است و دارای عرض پاک کنندگی زیادی است، یکی از مهم ترین و پرکاربردترین لوازم جانبی می باشد. از ویژگی های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی به عرض زیاد شستشو سطوح کف می توان اشاره کرد که در کمترین زمان و با حداقل تلاش تمیز می شوند. این نازل برای جمع آوری آلاینده های جامد، مایع و گرد و غبار استفاده می شود.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی را برده باشید . اگر سوال انتقاد و یا پیشنهاد دارید میتونید در بخش دیدگاه پرگاس صنعت مطرح کنید . شرکت پرگاس صنعت همواره به دنبال ارائه محصولات با کیفیت و تضمین دار می باشد . اگر به دنبال تضمین و خدمات پس از فروش هستید پیشنهاد میکنم از فروشگاه پرگاس صنعت دیدن فرمایید همچنین اگر به دنبال خدمات پس از فروش در زمینه تجهیزات صنعتی , تجهیزات بیمارستانی و یا تجهیزات ورزشی هستید حتما با کارشناسان فروش پرگاس صنعت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *