مقالات

دوام چمن مصنوعی فوتبالی به چه عواملی بستگی دارد

چمن مصنوعی فوتبالی

چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

رسیدن به استانداردهای یک چمن مصنوعی فوتبالی سال ها زمان برد. تلفیق تجربیات فنی، تکنولوژی و مواد اولیه نوظهور، موجب تغییر استانداردهای چمن مصنوعی فوتبالی شد تا به شکل امروزی خود رسید. مبحثی که بسیار مهم است، دوام چمن مصنوعی فوتبال است که باید سرمایه گذار را راضی کند. راحتی و عملکرد مناسب برای بازیکنان نیز در مرحله بعد قرار می گیرد.

 

چمن مصنوعی فوتبالینظافت سالن ورزشی با دستگاه کف شوی صنعتی

دوام چمن مصنوعی فوتبالی به چه عواملی بستگی دارد :

تراکم چمن مصنوعی فوتبالی: تراکم، مشخصه ای است که به تنظیمات و قابلیت های دستگاه بافت (Tufting Machine) باز می گردد. گیج بافت (Gauge) و سرعت دوخت (Stitch rate) عوامل تعیین کننده تراکم چمن مصنوعی فوتبالی هستند. هر چه گیج کمتر و سرعت دوخت بالاتر رود، چمن مصنوعی متراکم تر بافته می شود.

گیج یک دستگاه بافت، هیچگاه نمی تواند تغییر کند اما سرعت دوخت در هر دستگاه قابل تنظیم است. گیج یعنی فاصله بین خطوط دوخت چمن که به اینچ گزارش می شود. معمولاً چمن مصنوعی فوتبالی در گیج های 3/4 اینچ، 5/8 اینچ  و 3/8 اینچ بافته می شود. اکثر چمن های فوتبالی در ایران دارای گیج 5/8 اینچ هستند.

 

چمن مصنوعی فوتبالیبالابر در استادیوم ها و سالن های ورزشی

سرعت دوخت، به معنی تعداد گره بافت شده به ازای هر ۱۰۰ سانتیمتر در جهت طول چمن است. برای چمن مصنوعی فوتبالی نسل سوم معمولاً این عدد از 120 گره تا ۱۶۰ گره در 100 سانتیمتر یا 12 تا ۱۶ گره در ۱۰ سانتیمتر متغیر است.

 

چمن مصنوعی ایده آل با تراکم بالا، باید حداقل دارای تعداد ۱۴۰ تا ۱۶۰ گره در واحد طول باشد. هر چه چمن مصنوعی متراکم تر باشد، تحت شرایط فیزیکی خشن و همچنین گرما دوام بهتری از خود نشان می دهد. در شرایطی که تعداد رشته الیاف ها بیشتر باشند، توزیع حرارت خورشید بهتر اتفاق می افتد و پوسیدگی دیرتر رخ خواهد داد.

 

چمن مصنوعی فوتبالی

 

دیتکس بالای الیاف (ضخامت مناسب الیاف):
 دیتکس، شاخصی از ضخامت در صنعت تولید الیاف است و به معنی وزن 10000 متر از طول یک لیف یا چند دسته لیف به واحد گرم، می باشد. هر چه این عدد بیشتر باشد، ضخامت الیاف بیشتر است و چمن مصنوعی فوتبالی مرغوب تری خواهیم داشت. برای چمن مصنوعی فوتبال، دیتکس الیاف بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ پیشنهاد می شود. این عدد در واقع مجموع دیتکس برای تمامی الیاف خروجی از هر گره می باشد. یعنی دیتکس مجموع الیاف خروجی از هر گره ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ باشد. به طور مثال، اگر مجموع ۶ رشته خروجی از این گره، 10000 متر طول داشتند وزن آنها معادل ۱۲۰۰۰ گرم یا 12 کیلوگرم است.

 

چمن مصنوعی فوتبالیشست وشوی نمای ساختمان ها بدون داربست

 

تکنولوژی شکل دهی الیاف و کیفیت بالای آنها: کارشناسان حوزه فن در زمینه تولید چمن مصنوعی، معتقدند که موثرترین عامل در افزایش طول عمر چمن مصنوعی فوتبالی، کیفیت الیاف آن می باشد. گرید پلی اتیلن (PE) مورد استفاده، نوع مواد ضد اشعه فرابنفش خورشید مورد استفاده (Anti UV)، شکل دهی مناسب الیاف، همگی عواملی هستند که طول عمر الیاف و مقاومت آن ها در برابر ضربات فیزیکی را افزایش خواهند داد. برای چمن مصنوعی فوتبالی، الیاف S شکل، آوندی، W شکل و بیضی شکل مرسوم هستند.

چمن مصنوعی فوتبالی

 

داشتن زیره مناسب و ضخیم:

در حین فرآیند تولید، الیاف چمن مصنوعی روی بستری شبکه ای از جنس پروپیلن بافت می شوند. این بستر، اصلی ترین بخش قوام دهنده الیاف چمن می باشد که به لایه بستر شناخته می شود و یک فاکتور مهم در تعیین قیمت است. تعداد این لایه ها ممکن است به دو تا سه لایه تغییر کند. چمن مصنوعی تک لایه ثبات ابعادی در سرما و گرما نخواهد داشت و به سرعت دچار پارگی می شود؛ از این رو چمن مصنوعی تک لایه به هیج وجه پیشنهاد نمی گردد.

شکل زیر، نمایی از چمن های مصنوعی دو لایه و سه لایه را نشان می دهد. لازم به ذکر است که چسب لاتکس و یا پلی اورتان پشت چمن، جزء لایه ها محسوب نمی شود.

 

چمن مصنوعی فوتبالی

 

 

موارد مرتبط با این مقاله:
شست وشوی نمای ساختمان ها بدون داربست
بالابر در استادیوم ها و سالن های ورزشی
نظافت سالن ورزشی با دستگاه کف شوی صنعتی

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *