مقالات

بالابر عنکبوتی و کاربرد آن چیست؟

fhghfv ihd uk;f,jd

بالابر عنکبوتی چیست؟

یک رتیل را به اندازه یک فولکس واگن تصور کنید. اکنون یک بوم و سطل با دسترسی گسترده را به پشت آن ببندید و تصویر بسیار دقیقی از بالابر عنکبوتی دریافت خواهید کرد. این بالابر که به دلیل ترکیب منحصر به فرد خود از قابلیت مانور و ساختار قوی شناخته شده است.

بالابرهای عنکبوتی که به عنوان بالابرهای خزنده فشرده شناخته می شوند، شبیه بالابرهای بوم هستند با این تفاوت که دارای پایه های کوچکتر با چهار پایه هستند که به عنوان نگه دارنده لیفت نیز شناخته می شوند. این نگهدارنده ها از آنجایی که وسیله نقلیه را محکم روی زمین نگه می دارند مفید هستند. وجود این پایه ها یکی از ویژگی‌هایی است که بالابر عنکبوتی را از انواع دیگر ماشین‌های انبار مانند بالابر قیچی متمایز می‌کند.

لیفت های بوم عنکبوتی

ویژگی ها بالابر های عنکبوتی؟

بالابرهای عنکبوتی که با شاسی ردیابی یا چرخدار و با قابلیت چرخش 360 درجه در دسترس هستند ، برای همه چیز از تعمیر و نگهداری ساده ساختمان و پیرایش درختان در خیابان های شهر گرفته تا ساخت و ساز و سایر کاربردهای صنعتی در محیط های ناهموار طراحی شده اند. برای انطباق با وسیع ترین تنوع ممکن از زمین، “پاهای” آنها در جای خود قفل می شوند تا ثبات را تضمین کنند.

برخلاف بالابرهای بوم استاندارد، این ویژگی آنها را قادر می‌سازد تا به طور ایمن روی پله‌ها، پلتفرم‌های چند سطحی و شیب‌هایی بین ۲۵ تا ۴۵ درصد قرار گیرند.

این بالابر ها می توانند به مناطقی دسترسی پیدا کنند که لیفت های معمولی نمی توانند. برخی از مدل ها به اندازه کافی جمع و جور هستند که می توانند از درهای ساختمان وارد شوند. بالابرهای عنکبوتی عموماً وزن ناخالص کمی دارند که باعث می‌شود به راحتی به مناطق متعددی منتقل شوند.

قابلیت راه اندازی در مکان های دشوار یکی از چشمگیرترین ویژگی های بالابر عنکبوتی است. با تجربه و آموزش، این باور نکردنی است که در آن می توان از یک لیفت عنکبوتی استفاده کرد.

برخی از مدل‌ها نسبت به مدل‌های دیگر، حرکت پاهای بیشتری دارند و بالابرهای عنکبوتی بزرگتر (بیش از 20 متر) پاهای بلندتری دارند. این مدل‌های بزرگ‌تر معمولاً گزینه‌های موقعیت‌یابی تثبیت‌کننده متغیر نیز دارند. این به اپراتور انعطاف بیشتری در تنظیم دستگاه در نقاط تنگ می دهد.

تصویر زیر یک بالابر عنکبوتی است که در بین دو ساختمان باریک برای انجام کارهای بازسازی بیرونی راه اندازی شده است.

بالابر عنکبوتیمطلب پیشنهادی:انواع بالابر و کاربرد آن ها چیست؟

با داربست خداحافظی کنید!!

جدا از اندازه و قابلیت مانور، یکی از بزرگترین مزایای مرتبط با بالابر عنکبوتی، صرفه جویی در هزینه در مقایسه با داربست است. با توجه به تلاش و زمان صرف شده برای راه‌اندازی و جدا کردن داربست، نشان داده می‌شود که مکان‌یابی و جابه‌جایی آسان‌تر برای تغییرات ارتفاع معمولی که در محل کار اتفاق می‌افتد، بالابر های عنکبوتی بهتر و کاربردی تر هستند. با یک بالابر عنکبوتی، کارهای کوچکتر را می توان به راحتی در همان مدت زمانی که برای ساخت داربست صرف می شود، تکمیل کرد.

به علاوه، ساخت و ساز عجولانه و اجزای آسیب دیده می تواند داربست را به یک خطر ایمنی تبدیل کند. در مقایسه، اکثر بالابرهای عنکبوتی طوری طراحی شده‌اند که شامل چندین سیستم اضطراری و چندین محافظ درهم‌تنیده – بدون ذکر قفس و مهاربندهای ایمنی – برای اطمینان از رفاه اپراتورها و همچنین کسانی که روی زمین هستند، طراحی شده‌اند.

 

ویژگی های استاندارد محبوب بالابر عنکبوتی

از جنگل کاری و تمیز کردن پنجره گرفته تا نصب علائم و چراغ روشنایی و  برای طیف بی پایانی از صنایع و کاربردها مناسب است. این ماشین‌های چند منظوره با استفاده از طراحی منحصر به‌ فرد خود در برابر مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و ارتقاهای محبوب، انواع چالش‌های دسترسی به ارتفاع را ارائه می‌کنند.

ویژگی های محبوب عبارتند از:

 • مسیرها یا چرخ هایی که حرکت ایمن و قابل اعتماد را در هر زمینی فراهم می کنند.
 • انواع منبع تغذیه دیزل، باتری، برق و قدرت دوگانه برای مقرون به صرفه ترین گزینه سوخت.
 • ظرفیت باربری سنگین (معمولاً قادر به پشتیبانی از دو نفر و ابزار است).
 • پلت فرم های خود تراز
 • بازوی تلسکوپی که درجه بالایی از چابکی را در ارتفاعات شدید فراهم می کند – ویژگی که معمولاً برای بازرسی پل استفاده می شود.
 • صفحه نمایش تعاملی و رابط اپراتور که امکان تنظیم دقیق عملکرد را فراهم می کند.
 • گزینه های درجه بندی ایمنی که عملکرد ایمن را تا 25٪ با چرخ ها و 45٪ در مسیر ها را فراهم می کند.
 • ایده آل برای مساجد و ساختمان های مشابه با سقف های بلند و چندین طبقه

 

تجهیزات صنعتی پرگاس صنعت

مزایای استفاده از بالابر های عنکبوتی

همانطور که اشاره شد ، به دلیل وجود لولاهای متعدد در بازوها، بالابرهای عنکبوتی بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند موانع را دور بزنند. برخی از مدل های بالابر عنکبوتی می توانند تا 30 متر یا حتی بیشتر گسترش پیدا کنند. آنها وزن سبک تری نسبت به بالابرهای بوم دارند که کار با این بالابرها را آسان تر می کند. برخی از بالابرهای عنکبوتی توسط یک باتری تغذیه می شوند، بنابراین می توان آنها را در داخل ساختمان ها یا در مناطق کاری که در آن آلودگی اگزوز و گاز مجاز نیست، کار کرد.

بالابرهای خزنده فشرده بسیار متنوع هستند و می توانند در هر نوع  مکانی کار کنند. مدل هایی وجود دارند که برای استفاده در فضای باز به اندازه کافی بادوام هستند، در حالی که مدل های دیگر اندازه های کوچکتری دارند و برای کار در داخل خانه مناسب هستند.

هنگام استفاده از بالابر عنکبوتی معایبی نیز وجود دارد. از آنجایی که اکثر مدل ها قابلیت حرکت در مسیر را دارند، پس بیشتر مستعد پنچر شدن لاستیک ها هستند.

آگاهی از اقدامات پیشگیرانه قبل از کار با لیفت عنکبوتی ضروری است. برخی از این اقدامات شامل بررسی سطح مایعات خودرو در صورت وجود هرگونه نشتی، شارژ باتری، بازرسی فشار باد لاستیک، وجود دسته ایمنی و وجود قطعات شل یا مفقود شده در سیستم ها می باشد.

 

اقدامات احتیاطی و ایمنی قبل از استفاده از بالابر عنکبوتی

مانند سایر بالابرهای بوم، مهم است که قبل از استفاده از بالابر های عنکبوتی، مراقبت و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید. این بدان معناست که قبل از کار با آن، باید آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه تجهیزات به خوبی کار می کنند.سازندگان بالابر معمولاً یک کتابچه راهنمای دستورالعمل را شامل می شود که جزئیات مواردی را که باید قبل از استفاده بررسی شود، ارائه می دهد. در اینجا چند چیز وجود دارد که احتمالاً باید به دنبال آنها باشید:

 • مایعات خودرو را از نظر سطح ، خوب بررسی کنید، مانند روغن، بنزین، گازوئیل یا خنک کننده. نشت مایعات گفته شده  در کتابچه راهنما را بررسی کنید.
 • فشار باد لاستیک را بررسی کنید (در صورت وجود).
 • میزان شارژ باتری چک شود.
 •  سالم بودن ترمز و فرمان چک شود.
 • بررسی چراغ های سیگنال و آلارم.
 • جایگزین هر قطعه از دست رفته یا شل شده.
 • سیستم های هیدرولیک یا الکتریکی را بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که هر قطعه ای معیوب است، تا زمانی که تعمیر نشده است از آن استفاده نکنید.

بالابر عنکبوتی،به عنوان یک مزیت بزرگ در دنیای بالابر هوایی، باید با همان مقدار اقدامات احتیاطی ایمنی مانند هر بالابر دیگری رفتار شود.

 

منبع:https://www.buyerzone.com/construction-equipment/aerial-lifts/ar-spider-lifts/

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *