مقالات

بالابر (لیفت)در استادیوم ها و سالن های ورزشی

تجهیزات صنعتی پرگاس صنعت

استفاده از بالابر(لیفت) در استادیوم ها و سالن های ورزشی

 طراحی استادیوم ها به صورتی است که نصب تجهیزات در ارتفاع، بازدید، نصب بنرهای تبلیغاتی، شستشوی نماها و شیشه ها ، نگهداری از تاسیسات روشنایی و… از موارد استفاده بالابر هیدرولیکی در ورزشگاه ها و استادیوم ها است.

بالابرها تجهیزاتی هستند که از زمان ساخت یک استادیوم یا سالن ورزشی تا بعد از اتمام کار و زمانی که قصد انجام فعالیت‌ هایی مانند نظافت، سرویس دهی یا تعمیرات را دارند، پرکاربرد هستند استفاده از این تجهیزات به شما اجازه می‌ دهد که به صورت ایمن افراد یا تجهیزات مختلف را تا ارتفاعی که مد نظر دارید، بالا ببرید و امکان کار افراد در ارتفاع‌های بالا با ایمنی مناسب فراهم شود.

وجود سقف‌ های بلند در سالن‌ های ورزشی و استادیوم‌ ها نیاز به تجهیزاتی مانند لیفت را افزایش می دهد، به همین دلیل در ادامه این مطلب ما در خصوص کاربرد لیفت ها در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی بیشتر صحبت می‌ کنیم و اطلاعات مفیدی را در این خصوص با شما در میان می‌گذاریم.

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌های ورزشی چیست؟

کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی را می‌توان در بازه‌ های زمانی مختلف یک پروژه مورد بررسی قرار داد. در ادامه ما موارد استفاده از این تجهیزات را در مراحل ساخت، تجهیز کردن و نگهداری یا تعمیرات بررسی می‌کنیم:

● مرحله ساخت

در مرحله ساخت ما باید تجهیزات مختلف را در ارتفاعات بالای سالن‌ ورزشی یا استادیوم نصب نماییم. به عنوان مثال نصب شیشه، نصب تجهیزات روشنایی مانند پروژکتورها و رنگ آمیزی مواردی هستند که برای انجام آنها باید لیفت های مطمئنی وجود داشته باشد تا بتوان به صورت ایمن از آنها استفاده کرد.

● تجهیز کردن سالن ورزشی

نصب وسایل مختلفی  همچون تابلوی ثبت امتیازات، نصب انواع تجهیزات الکتریکی و سیم کشی ها، انواع فن و یا دستگاه‌ های تهویه هوا و… بدون استفاده از لیفت امکان پذیر نمی باشد.

● نگهداری و تعمیرات

تعویض تجهیزات روشنایی در ارتفاعات بالا، رنگ آمیزی مجدد بخش‌هایی که در معرض فرسایش قرار گرفتند، سرویس دهی تجهیزات مختلف به کار رفته در سالن‌ و استادیوم‌ های ورزشی و… فعالیت‌ هایی هستند که برای انجام آنها حتماً به انواع لیفت نیاز خواهید داشت.

 

تجهیزات صنعتی پرگاس صنعت

ویژگی‌ های لیفت در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی

حمل افراد و تجهیزات به صورت ایمن تا ارتفاعات بالا بر عهده انواع لیفت ها می‌ باشد. حال اگر این تجهیزات از استانداردهای معتبر دنیا پیروی نکنند، ممکن است در زمان انجام کار با آن‌ها به مشکل بر بخورید و حتی حوادث جبران ناپذیری برای شما رخ دهد. به همین دلیل است که این روزها انواع مختلف لیفت را بر اساس استانداردهای جهانی معتبر تولید و روانه بازار می‌ کنند، شما در زمان خرید یا اجاره آنها باید مراقب باشید که وسایل مورد نظرتان حتماً دارای تاییدیه ایمنی و استاندارد باشند.

لیفت ها در دو نوع ثابت و متحرک تولید می‌ شوند که برای استفاده از لیفت در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی، شما نیاز به بالابرهای متحرک خواهید داشت. لیفت های مورد استفاده در استادیوم‌ ها معمولاً دارای یک بخش یدک‌کش هستند که علاوه بر تامین ثبات بالابر، به شما اجازه می‌ دهد به راحتی آن را به بخش‌ های مختلف استادیوم برده و از آن استفاده نمایید.

لیفت های متحرک استفاده شده در سالن‌ های ورزشی نسبتاً کوچک تر هستند. برای به حرکت در آوردن این تجهیزات کافی است که آنها را بر روی چرخ‌ هایی که زیر این دستگاه‌ ها تعبیه شده است، حرکت دهید. این نوع لیفت ها باید در زمان انجام کار ثبات کافی داشته باشند. به این صورت وقتی جک مورد نظر بالابر تا انتها باز شده، هیچگونه تکان اضافی در این دستگاه احساس نمی شود.

انواع لیفت در سالن‌ ها و استادیوم‌ های ورزشی

اینکه از کدام نوع بالابر باید در استادیوم یا سالن ورزشی استفاده کرد، بستگی به نوع کاربرد و شرایط نیاز شما دارد. ولی به طور کلی امروزه به کارگیری لیفت های هیدرولیکی به دلیل قابلیت انتقال قدرت مناسب و درصد امنیت بالا می‌ تواند گزینه بسیار بهتری برایتان باشد. لیفت های هیدرولیکی دارای انواع مختلفی هستند که در شرایط مختلف می‌توانند کمک کنند تا فعالیت‌ های مورد نظرتان را انجام دهید. در ادامه برخی از انواع بالابر که در استادیوم‌ های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی می‌ کنیم:

●  آکاردئونی

این نمونه بالابر بیشترین استفاده را در سالن های ورزشی دارند. ساختار آکاردئونی آن اجازه می‌ دهد در زمان بستن فضای کمتری را اشغال کنند. همچنین وقتی این نوع لیفت تا انتها باز شود، شما می‌ توانید به راحتی و بدون داشتن مشکلاتی مانند لقی و لرزش فعالیت‌ مورد نظرتان را به اتمام برسانید. این نمونه لیفت دارای دو سری شاسی استارت و استوپ می‌ باشد که یکی از آنها در بخش پایینی بالابر و دیگری در قسمت بالایی آن قرار گرفته است.

وجود این شاسی‌ ها به شما اجازه می‌ دهد که بتوانید از محل انجام کار و در ارتفاع، عملکرد جک را کنترل کنید. همچنین از این بالابرها برای رنگ آمیزی بخش‌ های مختلف در استادیوم‌ ها نیز استفاده می‌ شود.

بالابر آکاردئونی در استادیوم ها

●  تلسکوپی

معمولا از این نوع لیفت در سالن‌ های ورزشی استفاده نمی‌ کنند و بیشترین استفاده آنها در استادیوم‌ ها است. این بالابر‌ها گزینه‌ های خوبی برای انتقال بار و افراد می‌ باشد و دارای ایمنی مناسبی می باشند.

بالابر تلسکوپی در استادیوم ها

●  مفصلی

این بالابر‌ها علاوه بر این که اجازه می‌ دهند تا ارتفاع مشخصی بالا بروید، قابلیت حرکت در زوایای مختلف را نیز دارند. به این صورت شما می‌توانید به قسمت‌ هایی که دور از دسترس لیفت های معمولی هستند، دسترسی داشته باشید. ساختار لیفت های  مفصلی چنین است که وقتی تا ارتفاع مورد نظر شما باز شدند، این امکان را دارند که با استفاده از مفصل تعبیه شده بر روی جک به زوایای مختلف این حرکت کنند. از این محصولات در استادیوم‌ های ورزشی بیشتر استفاده می‌ شود.

 

بالابر مفصلی در استادیوم ها

 

نکات ایمنی کاربرد بالابر در استادیوم و مجتمع‌ های ورزشی

در زمان استفاده از شما باید علاوه بر این که مراقب تجهیزات و جان افراد استفاده کننده از لیفت ها هستید، این موضوع مهم را هم در نظر داشته باشید که لیفت شما به کفپوش سالن و یا چمن استادیوم آسیب نرساند. از همین‌رو بالابر‌های مورد استفاده در سالن‌ ها و استادیوم‌ ها دارای سیستم‌ هایی هستند که فشار وارده روی آن‌ها را به صورت متعادل به زمین منتقل می‌کند و بر روی نقطه خاصی فشار وارد نمی کنند.

شخصی که در بخش بالایی لیفت ایستاده و در حال کار کردن است، باید بداند که از لحاظ ایمنی هیچ مشکلی برای او به وجود نخواهد آمد تا تمرکز کافی برای انجام فعالیت‌ های مربوطه را داشته باشد. همچنین استفاده از جک‌ های جانبی که لیفت را مهار می‌ کنند به شما اجازه می‌ دهد که علاوه بر متعادل سازی فشار وارده بر روی سطح، بتوانید با ثبات بیشتری به کار خود ادامه دهید.

بالابر چگونه از اجاره بالابر کسب درآمد کنیم؟

بالابر

 

 

پرگاس صنعت پارس با فراهم کردن سبد خرید کامل به صنعت ها و سازمان ها این امکان را میدهد تا متناسب با نیاز خود انتخاب  مناسبی را انجام دهند.

 

بالابر

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *